E-receptę może zrealizować już 14 100 aptek

„Realizacja e-recepty jest możliwa właściwie w całej Polsce. Z 14 500 punktów aptecznych darmowy certyfikat uprawniający do podłączenia się do systemu P1 uzyskało 97 proc., natomiast realnie recepty w postaci elektronicznej wystawia 93 proc. aptek” — poinformował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Od 1 stycznia wszystkie apteki i punkty apteczne mają obowiązek realizować e-recepty. Ministerstwo Zdrowia jest zadowolone z dotychczasowych rezultatów, podobnie jak z wyników wcześniejszych faz pilotażu. Informowaliśmy o tym we wrześniowym „Pulsie Farmacji”: „Ponad 24 tysiące elektronicznych recept wystawiło do tej pory 66 lekarzy z dziewięciu placówek medycznych uczestniczących w programie pilotażowym. Rekord padł 11 września — tego dnia pacjentom wydano 1089 e-recept”.

Jak jest na początku 2019 r.? Z informacji resortu wynika, że w zasadzie wszystkie apteki i punkty apteczne zdążyły podłączyć się do systemu P1. Najwięcej Dokumentów Realizacji Recepty (DRR) wystawiono w placówkach województw: podkarpackiego (95,3 proc.), małopolskiego (95 proc.), kujawsko-pomorskiego (94 proc.), lubuskiego (94 proc.) oraz mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego (92,5 proc.).

„Prawie wszystkie apteki są gotowe do realizacji e-recepty. Niewielki odsetek tych, które nie są podłączone do systemu wynika z tego, że w części aptek musi być zmienione oprogramowanie. Już około 8 tysięcy farmaceutów zostało przeszkolonych w zakresie realizacji e-recepty. W najbliższym czasie będziemy organizować kolejne szkolenia” — powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

„Największym wyzwaniem, które czeka nas w tym momencie, jest włączenie wszystkich pacjentów i lekarzy do systemu e-recept. Chcielibyśmy zastosować tutaj te same działania, które wykorzystaliśmy w przypadku farmaceutów: szkolenia, ułatwienia, pokazywanie korzyści płynących z tego rozwiązania. Myślę, że uda się przekonać środowisko lekarskie do wystawiania e-recepty” — wskazał wiceminister Janusz Cieszyński.

Według informacji dotyczących wstępnej fazy pilotażu wynika, że e-receptę wystawiło 200 lekarzy. „Fundamentalne z punktu widzenia lekarzy jest to, że pacjent ma już możliwość zrealizowania recepty w takiej postaci właściwie w każdej aptece” — dodał Janusz Cieszyński. (EG)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze