PE za liberalizacją produkcji leków generycznych na rynki trzecie

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za zniesieniem pięcioletniego okresu ochronnego na produkcję leków generycznych przeznaczonych na rynki pozaunijne.

Stanowisko, które ma być jeszcze potwierdzone przez cały europarlament, dotyczy propozycji przepisów, które mają pomóc unijnym producentom łatwiej i szybciej wchodzić na rynki z lekami generycznymi i biopodobnymi po wygaśnięciu obowiązującego je okresu ochronnego.

"Celem jest wyrównanie szans na rynku światowym dla małych i średnich producentów farmaceutycznych z UE, przy jednoczesnym utrzymaniu ochrony dla producentów leków oryginalnych. To niezwykle ważne zmiany dla polskich producentów farmaceutycznych" - uważa zasiadający w komisji prawnej europoseł Tadeusz Zwiefka (PO).

Eurodeputowani komisji prawnej opowiedzieli się też za możliwością produkcji leków generycznych w UE jeszcze przed wygaśnięciem okresu przejściowego. Miałyby one trafiać do magazynu, tak, żeby od pierwszego dnia po wygaśnięciu ochrony były dostępne dla pacjentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze