Koniec z odwróconym łańcuchem dystrybucji leków - rząd przyjął projekt zmian w prawie farmaceutycznym

Rząd przyjął projekt zmian w prawie farmaceutycznym, mających ułatwić walkę z tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków. Nowelizacja przewiduje m.in. 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków i wsparcie kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Rząd przyjął 12 lutego 2019 r. Projekt nowelizacji ustawy – Prawo Farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. Ma on umożliwić skuteczną walkę z procederem nielegalnego wywozu leków z Polski - tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków, czyli kupowaniem leków w aptekach przez hurtownie i sprzedawaniem ich za granicą po wyższych cenach. 

Wartość nielegalnej dystrybucji leków szacuje się na prawie 2 mld zł. Wywożone są one za pomocą specjalnie do tego celu zakładanych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość, fałszywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych. Rezultatem są problemy z dostępnością wielu leków w aptekach. 

Jak podawał raport NIK dotyczący rynku farmaceutycznego w Polsce, opublikowany w styczniu 2019 r, od IV kwartału 2015 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny udostępnił aptekom system Zgłoszeń Odmów Realizacji Zamówienia (ZORZ), który pozwala oszacować liczbę raportowanych odmów realizacji zamówień składanych przez apteki. Na koniec lipca 2018 r. w bazie ZORZ znajdowało się łącznie ponad 16,6 mln zgłoszeń odmowy realizacji zamówienia na leki. W latach 2016-2017 braki w głównej mierze dotyczyły preparatów antynowotworowych, przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i stosowanych w leczeniu cukrzycy, a więc leków ratujących życie chorych.

Jakie zmiany przewiduje nowelizacja prawa farmaceutycznego?

Koniec z odwróconym łańcuchem dystrybucji leków

Odpowiedzialnością karną za nielegalne pozyskiwanie i wywóz leków mają być objęci wszyscy, którzy biorą udział w tym procederze, w tym hurtownicy (obecnie za nielegalny obrót lekami można ścigać nieuczciwych właścicieli aptek). 

Nowela wprowadza wyraźny zakaz zaopatrywania się przez hurtownie farmaceutyczne w produkty lecznicze u detalistów, czyli m.in. w aptekach. Zakaz ten obejmie również przesunięcia międzymagazynowe w ramach jednej firmy, a więc np. z apteki do hurtowni tego samego właściciela.

Z drugiej strony nowelizacja ściśle określa przypadki, w których apteka może zbyć leki. 

Do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków

Ustawa – Prawo farmaceutyczne przewiduje jedynie karę grzywny, ograniczenie wolności albo do 2 lat więzienia dla aptekarza, który zbywa leki do hurtowni lub innej apteki. Nowe sankcje są znacznie surowsze. Każdy, kto wbrew prawu nabywa, zbywa, przywozi, wywozi lub przechowuje produkt leczniczy będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przy przestępstwach na dużą skalę – od 6 miesięcy do 8 lat. A jeśli przestępstwo będzie dotyczyło leku zagrożonego brakiem dostępności w Polsce (wykaz takich leków prowadzi Ministerstwo Zdrowia) - sprawca narazi się na karę od roku do 10 lat więzienia.

Do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli PIF

Projekt wprowadza również przepisy wzmacniające pozycję inspektorów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Za udaremnianie lub utrudnianie czynności służbowych inspektora farmaceutycznego grozić będzie nie do 2 lat więzienia, jak obecnie, lecz do 3 lat. Inspektorzy farmaceutyczni będą mieli pełny dostęp do wszystkich pomieszczeń hurtowni, również do tych zamkniętych, co do tej pory uniemożliwiło kontrole. Będą mogli zarządzić otwarcie takiego pomieszczenie, np. przy pomocy ślusarza. PIF będzie mogła korzystać przy kontrolach z pomocy funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej. 

Ziobro: Koniec z mafią lekową

"Rząd przyjął bardzo ważną ustawę, która jest wymierzona w tzw. mafię lekową, która powoduje poważne zagrożenie dla setek tysięcy Polaków, którzy potrzebują leków ratujących zdrowie i życie" - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej. "Będziemy mogli w sposób bardziej skuteczny chronić polskich pacjentów" - dodał. 

Przyjęty przez rząd projekt ustawy trafi teraz do Sejmu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze