W 2019 r. ubędzie kolejnych 400 aptek?

Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne – tzw. Apteka dla Aptekarza – weszła w życie w maju 2017 r. Jedną z jej konsekwencji jest spadek liczby aptek, których w mijającym roku zniknęło z rynku 458.

Tagi

Prawo

Celem Apteki dla Aptekarza były przede wszystkim stabilizacja cen leków, ograniczenie ich wywozu z Polski oraz zahamowanie wypierania z rynku aptek indywidualnych. Regulacja od początku mocno podzieliła środowisko. AdA wprowadziła nowe kryteria geograficzno-demograficzne, na podstawie których wydawane są pozwolenia na otwarcie nowej apteki: jedna placówka nie może przypadać na mniej niż 3000 mieszkańców gminy, a odległość pomiędzy poszczególnymi aptekami musi wynosić przynajmniej 500 metrów.

ZPP i ZPA Pharmanet wskazywały, że nowelizacja przyczyniła się do zamknięcia wielu placówek, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. NIA natomiast pozytywnie oceniła Aptekę dla Aptekarza, która w jej opinii obroniła małe apteki przed ekspansją wielkich sieci i stworzyła dla nich sprzyjające do rozwoju warunki. Według najnowszego raportu Grant Thornton „Rynek apteczny w Polsce” w 2018 roku ubyło 458 z 14 911 funkcjonujących w 2017 r. Jeśli obserwowane tendencje się utrzymają, rynek apteczny skurczy się w 2019 r. o kolejne placówki.

„Nowelizacja Prawa farmaceutycznego wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku aptecznym. Przy zachowaniu obecnych trendów, w 2019 roku możemy się spodziewać spadku ogólnej liczby aptek o kolejne 400 podmiotów. Nie oznacza to jednak, że osoby prowadzące obecnie apteki mogą spocząć na laurach i liczyć na stały przyrost klientów. Nowe przepisy, choć utrudniają zakładanie nowych aptek, będą stymulowały na rynku walkę o terytorium” – komentuje Paweł Sobolak, doradca z Grant Thornton.

Autorzy raportu podkreślają, że miniony rok był pierwszym w historii, w którym liczba zamknięć aptek przewyższyła liczbę otwarć nowych placówek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podsumowanie „Apteki dla Aptekarza”. Czy liczba aptek drastycznie spadła?

Apteki pokonane ustawą?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze