Jakie zmiany na nowej liście refundacyjnej od 1 marca 2019 r.?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się nowy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wchodzi w życie 1 marca 2019 r.

Obowiązująca od 1 marca 2019 r. nowa lista refundacyjna przynosi dobre wiadomości dla pacjentów z chorobami reumatycznymi. Chorzy na łuszczycowe zapalanie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa mogą w ramach programów lekowych uzyskać leczenie czterema lekami – chodzi o preparaty, w których substancją czynną jest adalimumab. Leki te są dostępne w ramach programów: leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej; leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym; leczenia inhibitorami TNF ALFA osób z ciężką postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna oraz leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym. 

Refundacją został objęty także wismodegib, stosowany w terapii zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry, oraz bortezomib, stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.

Na listę refundacyjną dodano 108 produktów, w tym 62 leki w ramach listy aptecznej, 9 w ramach katalogu chemioterapii, 17 w ramach programów lekowych oraz 20 wyrobów medycznych w ramach listy aptecznej. Dla 204 leków obniżono urzędowe ceny zbytu, w przypadku trzech leków te ceny wzrosły. Na liście leków dla seniorów znalazło się 2037 pozycji.

Szczegóły marcowej listy refundacyjnej tutaj

PRZECZYTAJ TAKŻE: PTR: Terapie biologiczne to oszczędność dla społeczeństwa i systemu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze