INFARMA: Brexit postawi chorych w trudnej sytuacji

Ministerstwo Zdrowia nie dostrzega zagrożenia, wynikającego z konieczności przeniesienia przed Brexitem decyzji refundacyjnych, wydanych dla podmiotów dotychczas posiadających swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, na ich przedstawicielstwa w krajach unijnych – ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że Brexit – nawet w swoim twardym wariancie – nie odbije się negatywnie na dostępie polskich chorych do leków. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 26 lutego 2019 opublikował komunikat, w którym wydał wytyczne dla firm farmaceutycznych na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. INFARMA zwraca jednak uwagę, że resort skupił się głównie na ewentualnych problemach związanych z rejestracją, nie do końca doceniając kwestie decyzji refundacyjnych, które zostały wydane dla podmiotów z siedzibami – dotychczas - w Wielkiej Brytanii.

„Jeżeli Zjednoczone Królestwo, zgodnie z zapowiedziami, opuści Unię Europejską z końcem marca, chorzy mogą zostać postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Czasu jest mało, dlatego konieczne jest zastosowanie takich rozwiązań, które zabezpieczą dostęp do leków ratujących zdrowie i życie” – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Chodzi o przeniesienie decyzji refundacji na przedstawicielstwo firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii na ich przedstawicielstwa w Unii Europejskiej.

„Liczymy, że Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie wyda wytyczne, które umożliwią takie przeniesienia decyzji refundacyjnych. Dzięki temu sprawnie będzie można przeprowadzić proces ich aktualizacji. Cała procedura pozostanie w obszarze formalnym, nie powodując negatywnych konsekwencji dla pacjentów” – tłumaczy Bogna Cichowska-Duma.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Firmy farmaceutyczne gromadzą zapasy leków przed Brexitem

Źródło: INFARMA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze