Farmaceuta skieruje pacjenta na badanie przesiewowe

Wystartował projekt „Skieruj pacjenta”, który umożliwi farmaceucie skierowanie pacjenta z grupy ryzyka na badania przesiewowe dla chorych m.in. z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

Do „Skieruj pacjenta” może przystąpić każda apteka, pod warunkiem że pracujący w niej farmaceuta przejdzie szkolenie online z zakresu opieki farmaceutycznej dostępne na platformie w panelu lub za pośrednictwem Izb Aptekarskich i uniwersytetów, które biorą udział w projekcie. 

„Zakres kompetencji opracowano w celu oceny farmaceutów świadczących usługi interwencji, nie obejmuje on pełnej listy kompetencji, których można wymagać do uzyskania uprawnień. Wskazano w nim kluczowe elementy, dzięki którym da się rzetelnie i wiarygodnie ocenić farmaceutę, który chce dołączyć do naszego badania pilotażowego. (…) Uczelnie określą dokładne podejście do oceny wskazanych poniżej instrukcji dotyczących zachowań. Podejście to może obejmować metody oceny w formie szkoleń face-to-face z naszymi ekspertami, w formie papierowej lub on-line. Przewiduje się, że oceny dokona kilka jednostek z listy. W celu zapewnienia spójności świadczonych usług wszyscy farmaceuci pragnący świadczyć usługi Interwencji Farmaceutycznej będą musieli przejść proces oceny i go zaliczyć, bez względu na wcześniejsze wykształcenie podyplomowe i ilość odbytych kursów. Wystawimy indywidualne świadectwo świadczenia usługi, po zaliczeniu testu kompetencji na satysfakcjonującym poziomie. Wszyscy kandydaci poddający się ocenie muszą być zarejestrowanymi farmaceutami z ważnym prawem wykonywania zawodu aptekarza” – informują autorzy projektu.

Inicjatorzy „Skieruj pacjenta” mają nadzieję, że program będzie okazją do upowszechnienia wśród pacjentów i w samym środowisku idei opieki farmaceutycznej. W ich ocenie z udziału w projekcie płyną dla aptekarzy realne korzyści m.in. przewaga w konkurowaniu z aptekami, których pracownicy nie oferują pacjentom takiej usługi. Projekt przewiduje dla aptek wynagrodzenie zgodne ze stawkami przyjętymi za świadczenie opieki farmaceutycznej.

Jak „Skieruj pacjenta” działa w praktyce?

Podczas realizacji recepty przedstawionej przez pacjenta farmaceuta ocenia czy znajduje się on w grupie szczególnie narażonej na zachorowanie na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub inne choroby – można to stwierdzić na podstawie informacji o przyjmowanych lekach. Po zadaniu kilku prostych pytań i uzyskaniu zgody pacjenta, farmaceuta może skierować go do bezpłatnego badania profilaktycznego. Dalszy kontakt z pacjentem należy do zadań koordynatora projektu, który przekaże mu informację o lokalizacji laboratorium, gdzie możliwe będzie wykonanie badania – nie dalej niż 30 km od miejsca zamieszkania potencjalnego chorego.

Szczegółowe informacje o projekcie "Skieruj pacjenta" tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę

Źródło: Skierujpacjenta.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze