Zagrożona dostępność do insuliny i szczepionek przeciw odrze i grypie

Insuliny i szczepionki przeciw odrze i grypie znalazły się na liście produktów leczniczych, których dostępność w Polsce jest zagrożona. Wykaz, który jest załącznikiem do obwieszczenia ministra zdrowia, został opublikowany 12 marca 2019.

Minister zdrowia na mocy ustawy Prawo farmaceutyczne opublikował obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wykaz tych produktów, który stanowi załącznik do obwieszczenia, zawiera ponad 340 pozycji. Są wśród nich m.in. insuliny i szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.

"Insuliny są regularnie wywożone z Polski" - komentuje w rozmowie z PAP były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Leszek Borkowski. Dodaje, że brak insulin jest również spowodowany tym, że producenci sprowadzają ich zbyt mało na nasz rynek.

W ocenie Borkowskiego braki szczepionek są spowodowane pojawiającymi się ogniskami epidemii. Jak mówi "szczepionki są łakomym kąskiem" dla osób, które zajmują się wywozem leków. Wskazuje, że "epidemie zawsze gdzieś się pojawiają, niekoniecznie w Europie", a szczepionki są produktami, których nie da się wytworzyć w szybkim tempie.

Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności jest na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Ministra Zdrowia. (PAP)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze