ZPA PharmaNET do farmaceutów: Weźcie udział w wyborach do Izb Aptekarskich

Nadchodzące wybory do Izb Aptekarskich powinny być świętem demokracji, świętem farmaceutów i okazją do włączenia w prace samorządu nowych osób, (…) gotowych poświęcić swój czas i energię na reprezentowanie całego środowiska, a nie tylko mniejszościowej grupy farmaceutów – właścicieli aptek, którzy zdominowali działalność samorządu w ciągu ostatnich 30 lat, czyniąc kwestie właścicielskie i organizacji rynku główną osią swego zainteresowania – zauważa w swoim stanowisku Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

ZPA PharmaNET widzi w nachodzących wyborach do Izb Aptekarskich szansę na odświeżenie składu samorządu. W opinii organizacji obecnie dominuje w nim grupa osób, której zależy na dzieleniu środowiska w imię własnych interesów, na tyle zdeterminowanej w utrzymaniu dotychczasowego status quo, że zdarzają się sytuacje wpływania na przebieg wyborów.

„Do pracodawców docierają liczne głosy farmaceutów skarżących się na ostracyzm ze strony farmaceutów – właścicieli podczas zebrań wyborczych, informacje o bardzo późno ogłaszanych terminach wyborów czy nieostrych procedurach, umożliwiających ogłaszanie przerw w procesie wyborczym w celu zwiększenia reprezentacji ‘starej gwardii’ (która rządzi nieprzerwanie od dekad, zmieniając się stanowiskami)” – twierdzi ZPA.

W opinii pracodawców środowiskowy konflikt skutkuje m.in. brakiem wdrożonej opieki farmaceutycznej czy spadkiem prestiżu zawodu farmaceuty.

„Efektem tej polityki jest nieustanny konflikt skutkujący coraz większym oderwaniem polskiego rynku aptecznego od standardów obowiązujących w krajach rozwiniętych – brakiem opieki farmaceutycznej, usług farmaceutycznych dostosowanych do potrzeb pacjentów czy torpedowaniem przez samorząd działań propacjenckich, takich jak dostawy leków i wyrobów medycznych do domów osób niepełnosprawnych, jak również włączenia aptek do programów socjalnych organizowanych przez rząd i samorządy” – czytamy w stanowisku.

ZPA apeluje więc do farmaceutów o współpracę i udział w wyborach do Izb Aptekarskich.

Źródło: ZPA

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZPA PharmaNET za utrzymaniem kompetencji techników farmaceutycznych

Pharmanet: AdA zabetonowała rynek

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze