Rzecznik MŚP pyta MZ o wydawanie zezwoleń na prowadzenie aptek

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prosi ministra zdrowia o wyjaśnienie prawne w sprawie zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydanych przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

W myśl nowych przepisów zezwolenie na prowadzenie aptek ogólnodostępnych może otrzymać wyłącznie osoba fizyczna posiadająca tytuł farmaceuty. Rzecznik Przedsiębiorców zauważa jednak, że regulacje te błędnie są stosowane nie tylko w stosunku do zezwoleń wydanych po wejściu nowelizacji w życie, ale również wobec zezwoleń wystawionych wcześniej. Taka interpretacja inspektorów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej w opinii Adama Abramowicza jest sprzeczna z zasadami Prawa przedsiębiorców.

„Moja interwencja dotyczy sprawy, w której spółka wnosi o naniesienie zmiany w zezwoleniu wydanym przed nowelizacją prawa farmaceutycznego. W takim przypadku powoływanie się w decyzji odmownej przez organy inspekcji farmaceutycznej na ustawę, która reguluje wydawanie nowych zezwoleń, stoi w sprzeczności z zasadą przyjaznej interpretacji przepisów, gwarantowaną ustawą ‘Prawo przedsiębiorców’, i narusza fundamentalne zasady tzw. Konstytucji Biznesu: zasadę pogłębionego zaufania, pryncypialności, bezstronności i równego traktowania. Żeby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji, wystąpiłem do właściwego resortu z wnioskiem o wydanie objaśnienia prawnego. Zadaniem Rzecznika MŚP jest czuwanie nad tym, by wszystkie urzędy i instytucje państwowe stosowały zasady Konstytucji Biznesu, pamiętając o zasadzie naczelnej: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - mówi Adam Abramowicz.

Źródło: MŚP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze