NIA objęła patronatem „Skieruj pacjenta” i „Bliżej pacjenta”

„Skieruj pacjenta” to pilotażowy program dla aptek, który umożliwia farmaceucie skierowanie pacjenta z grupy ryzyka na badania przesiewowe dla chorych m.in. z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. „Bliżej pacjenta” jest usługą mającą na celu obniżenie śmiertelności wśród osób z migotaniem przedsionków poprzez poprawę stosowania się do zaleceń lekarskich pacjentów, którzy stosują leki przeciwkrzepliwe nowej generacji.

Do „Skieruj pacjenta” może przystąpić każda apteka, pod warunkiem że pracujący w niej farmaceuta przejdzie szkolenie online z zakresu opieki farmaceutycznej dostępne na platformie w panelu lub za pośrednictwem Izb Aptekarskich i uniwersytetów, które biorą udział w projekcie. „Bliżej pacjenta” jest realizowane przez naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z naukowcami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  oraz Collegium Medicum UMK w Toruniu. Pomysłodawcy kierują „Bliżej pacjenta” do chorych, którzy otrzymali pierwszą receptę na leki przeciwkrzepliwe. Po uzyskaniu zgody, farmaceuta przekazuje choremu informacje co do odpowiedniego stosowania leku i zobowiązuje się do trzykrotnego kontaktu z pacjentem w celu sprawdzenia, czy chory stosuje się do zaleceń.

Na przełomie stycznia i lutego rozpoczął się pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej, który NIA realizuje z praktykami grupy opieka.farm. 

„W pilotażu zbierane są dane jakościowe i ilościowe takie jak liczba wykonanych usług w miesiącu, wzrost wiedzy farmaceutów przed i po wdrożeniu, opinia lekarzy na temat wykonywanych usług, rodzaje i liczba wykrytych problemów lekowych oraz liczba interwencji farmaceutów i udzielonych instruktaży. Usługi badane w trakcie pilotażu to: przegląd domowej apteczki, przegląd lekowy, instruktaż obsługi inhalatora i pomiar ciśnienia z farmaceutą. Każdą biorącą udział w pilotażu aptekę reprezentuje 1 lub 2 farmaceutów uczestniczących w szkoleniach i certyfikacji.” – informuje NIA. 

Pilotaż potrwa do września 2019 r. badanie objęło 170 aptek, w szkoleniach wzięło dotychczas udział 290 farmaceutów.

Więcej informacji na temat pilotażu tutaj

Źródło: NIA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze