NIA o wyroku NSA: Dostosujmy przepisy do rynkowych realiów

Nie jest tajemnicą, że na rynku brakuje magistrów z uprawnieniami kierownika. Naczelna Izba Aptekarska wielokrotnie zwracała uwagę na ten problem. Gdyby nagle zaczęto restrykcyjnie i literalnie interpretować przepisy, około 5 tys. aptek natychmiast zostałoby zamkniętych z powodu braku obsady farmaceutów z odpowiednim stażem – zauważa w swoim stanowisku Naczelna Izba Aptekarska.

20 lutego Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, zgodnie z którym w czynnej aptece zawsze powinien być obecny farmaceuta z uprawnieniami kierownika, do czego warunkiem jest posiadanie 5 lat stażu zawodowego (lub 3 w przypadku osób ze secjalizacją). NIA krytycznie ocenia zastosowaną wykładnię obowiązujących przepisów wskazując, że może to skutkować zamknięciem nawet 5 tysięcy aptek oraz zwalnianiem młodych farmaceutów i zastępowanie ich tańszymi w zatrudnieniu techników, którzy i tak każdą czynność wykonują pod nadzorem farmaceuty. Samorząd aptekarski podkreśla, że dotąd – a przepis obowiązuje od 30 lat – kontrowersyjna regulacja była interpretowana i stosowana racjonalnie. W opinii NIA polski rynek wraz ze swoimi brakami kadrowymi nie może sobie pozwolić na pozbawienie zawodowej samodzielności pięciu roczników absolwentów farmacji. 

„W chwili obecnej czekamy na opublikowanie uzasadnienia do wyroku NSA. W przypadku potwierdzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny wykładni WSA w Warszawie, Naczelna Izba Aptekarska wystąpi o pilną nowelizację przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne, określając  zasady zastępowania kierownika apteki oraz wymóg obecności farmaceuty w aptece w czasie jej czynności” – czytamy w stanowisku NIA.

Samorząd lekarski wzywa do zmiany wywołującego tyle interpretacyjnych wątpliwości przepisu i oczekuje na publikację uzasadnienia do wyroku NSA.

Źródło: NIA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze