MZ: GIF może odstąpić od nałożenia kary w przypadku błędnego raportowania do ZSMPOL

Jeśli apteka ma problem z prawidłowym raportowaniem do ZSMPOL, Inspekcja Farmaceutyczna może w drodze decyzji odstąpić od nałożenia kary administracyjnej i poprzestać na pouczeniu – ocenia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za e-zdrowie.

Od 1 kwietnia apteki mają obowiązek raportowania do  Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotem Produktami Leczniczymi. Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować na płynące ze środowiska sygnały dotyczące związanych z tym problemów, które dotyczą zwłaszcza indywidualnych aptek. Janusz Cieszyński, wiceminister odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia, wystosował list do Pawła Piotrowskiego, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, z prośbą o łagodniejsze traktowanie części farmaceutów.

„W przypadku wszczęcia postępowania w związku z naruszeniem przepisów art. 78 ust. 1 pkt 6a i nieprzekazaniem przez podmioty wskazane w art. 127c ustawy Prawo farmaceutyczne do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, informacji o przeprowadzonych transakcjach, stanach magazynowych i przesunięciach magazynowych do innych hurtowni farmaceutycznych, nie zachodzą przesłanki uzasadniające skorzystanie z art. 189f Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który umożliwia organowi administracji publicznej odstąpienie, w drodze decyzji, od nałożenia kary administracyjnej i poprzestania na pouczeniu jeżeli waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa” – wskazuje w piśmie Janusz Cieszyński.

Źródło: MZ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze