Organizacje pracodawców apelują o poparcie Karty Dużej Rodziny w aptekach

Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego zapisu umożliwiającego aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny.

3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców: Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wystosowały wspólny list do wicepremier Beaty Szydło, szefów resortów zdrowia, rodziny i sprawiedliwości oraz parlamentarzystów, w którym sprzeciwiają się usunięciu z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zmiany umożliwiającej aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny (KDR).

Sygnatariusze listu proszą o nieuleganie presji korporacji zawodowej aptekarzy, której działania - jak twierdzą - doprowadziły do usunięcia z projektu nowelizacji zapisów umożliwiających aptekom oferowanie rodzinom wielodzietnym zniżek na nierefundowane leki i wyroby medyczne. Przypominają, że w ciągu ostatnich miesięcy samorząd aptekarski protestował również przeciw możliwości dostarczania leków i wyrobów medycznych do domów osób niepełnosprawnych. Pracodawcy wskazują, że tylko dzięki stanowczej postawie decydentów usługi te będą mogły być wkrótce realizowane.

"Korporacja zawodowa aptekarzy nieustannie podkreśla rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego i troskę o pacjenta. Tymczasem, w obronie interesów ekonomicznych właścicieli części małych aptek, robi wszystko, aby zablokować działania propacjenckie na polskim rynku aptecznym" – podkreśla Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Wskazuje w tym zakresie m.in. na list otwarty prominentnych członków samorządu aptekarskiego, w którym kategorycznie sprzeciwili się zmianie Prawa farmaceutycznego, umożliwiającej wprowadzenie rządowego programu wspierania rodzin wielodzietnych do aptek, a właścicieli aptek chcących dołączyć do programu KDR oskarżyli o jak najgorsze intencje.

ZPA PharmaNET oraz pozostałe organizacje pracodawców od wielu lat zgłaszają Ministerstwu Zdrowia oraz Ministerstwu Rodziny gotowość uczestniczenia aptek w rządowym programie KDR. Obecnie nie jest to możliwe. Przyczyną jest brzmienie art. 94a Prawa farmaceutycznego, zakazującego reklamy aptek.

Organizacje pracodawców wskazują też na swoisty paraliż komunikacji na linii apteki - pacjenci, spowodowany obecnym brzmieniem art. 94a Prawa farmaceutycznego, zakazującego reklamy aptek. 

"W praktyce sądowo-administracyjnej każda informacja czy wyróżnienie się apteki i punktu aptecznego jest uznawane za niedopuszczalną i podlegająca karze reklamę. Apteki nie mogą informować o akcjach promujących zdrowie, akcjach profilaktycznych związanych z pomiarem ciśnienia czy poziomu cukru oraz opiece farmaceutycznej czy innych usługach farmaceutycznych świadczonych w aptece (np. przegląd leków przed wyjazdem na wakacje). W konsekwencji doprowadziło to do zaniechania jakichkolwiek działań prozdrowotnych, do których apteka jako placówka zdrowia publicznego jest z istoty uprawniona czy wręcz zobowiązana" - czytamy w apelu.

"Sytuacja ta jest ewenementem na tle krajów rozwiniętych, gdzie standardem wspieranym przez państwo są usługi i programy realizowane w aptekach, zaś komunikacja, lojalność i zaufanie pomiędzy pacjentem a farmaceutą i apteką są pożądaną wartością społeczną. Niestety, w Polsce powyższe działania i relacje uznawane są za łamanie prawa" - podkreśla prezes ZPA PharmaNET Marcin Piskorski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze