Stare druki recept ważne do 18 kwietnia 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie wydłużające o rok ważność starych druków recept.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745 i 1773 oraz z 2019 r. poz. 436) wprowadziło nowy wzór recept, dopuszczając stosowanie druków recept zgodnych z wcześniej obowiązującym wzorem nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 18 kwietnia 2019 r. 

Nowe rozporządzenie wydłuża ten okres z 12 do 24 miesięcy, co oznacza, że "stare" druki będą ważne do 18 kwietnia 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia zmianę argumentuje dużymi zapasami druków zgodnych z wcześniej obowiązującym wzorem o troską o pacjentów.

"Z przeprowadzonych analiz wynika, że znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept odpowiadającym wcześniejszemu, niż określony w załącznikach nr 6 i 7 nowelizowanego rozporządzenia, wzorowi wciąż dysponuje dużą liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem i oczekuje umożliwienia wykorzystania tych druków. Niniejsza inicjatywa legislacyjna spełnia te oczekiwania, jednakże przygotowana jest przede wszystkim z troski o pacjentów, w odniesieniu do których – w braku umożliwienia osobom uprawnionym wypisywania recept zgodnych z wcześniejszym wzorem (przy jednoczesnym posiadaniu przez te osoby dużych zapasów druków takich recept oraz przy wcześniejszym niezaopatrzeniu się w druki zgodne z załącznikami 6 lub 7 nowelizowanego rozporządzenia) – istniało ryzyko, że nie zrealizują otrzymanych recept w aptekach ani punktach aptecznych, a będą zmuszeni do ponownego uzyskania recepty zgodnej z obwiązującymi wymogami" - napisano w ocenie skutków regulacji.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze