Grupa Wyszehradzka i Litwa sygnują memorandum o "fair pricing"

Historyczny moment i wyrównywanie partnerskich relacji z przemysłem farmaceutycznym - tak Łukasz Szumowski ocenił sygnowanie dziś memorandum o współpracy w dziedzinie uczciwych i przystępnych cen leków. Pod dokumentem swoje podpisy obok Łukasza Szumowskiego złożyli czeski minister zdrowia Adam Vojtěch, litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga, węgierska sekretarz stanu Ildikó Horvát i słowacki sekretarz stanu Stanislav Špánik

Sygnowane przez przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy memorandum to kolejna odsłona współpracy, jaką państwa podjęły już w 2017 roku. Dzięki dokumentowi państwa będą mogły podjąć ściślejszą współpracę i wymianę informacji dotyczących zasad refundacji, cen leków i instrumentów ryzyka funkcjonujących na poszczególnych rynkach. Jak zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski - informacje te będą oczywiście przekazywane w sposób nienaruszający ich poufności.

"W dokumencie zawarto deklarację o współpracy w zakresie wymiany informacji, które są istotne z punktu widzenia negocjacji cen leków refundowanych, Obecnie nasi partnerzy z przemysłu wiedzą wszystko o zasadach refundacji w poszczególnych krajach podczas, gdy te same kraje wiedzą wyłącznie o zasadach obowiązujących na ich rynkach. Teraz chcemy to 'partnerstwo' wyrównać"- zapowiedział Łukasz Szumowski.

Dodał również, że nadrzędnym celem państw współpracujących - czyli V4 oraz Litwy, będzie zapewnienie pacjentom tych państw pełnego i możliwie szerokiego dostępu do leków. Na pytanie redakcji, czy w przyszłości rozważane jest przeprowadzanie wspólnych postępowań refundacyjnych i wspólnego negocjowania cen, Łukasz Szumowski nie wykluczył takiej możliwości.

"Z pewnością podpisanie memorandum to pierwszy krok w tym kierunku"- ocenił.

Wspólne wyzwania i problemy

W trakcie spotkania głos zabrali również przedstawiciele poszczególnych państw. Minister zdrowia Czech - Adam Vojtěch - podkreślił, że kraje naszego regionu mierzą się z takimi samymi wyzwaniami i problemami związanymi z wysokimi cenami leków, problemami dystrybucyjnymi, czy w końcu brakami wybranych preparatów.

"Wymiana informacji na temat cen leków oraz sposobów ich dystrybucji będzie niezwykle pomocna w prowadzeniu polityki lekowej"- ocenił czeski minister zdrowia.

Natomiast litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga, podziękował stronie polskiej za zainicjowanie i bycie liderem tej ważnej z punktu widzenia prowadzenia polityki lekowej.

"Każde z państw prowadząc negocjacje cenowe z producentami leków refundowanych słysz, że "oferowana im cena jest najniższą spośród wszystkich krajów". Niemal w każdym kraju pada to zdanie- co pozwala nam sądzić, że w przypadku 99 proc. państw jest to kłamstwo" - ocenił Aurelijus Veryga. Dodał również, że liczy na to, że w przyszłości więcej państwo dołączy do wspólnej inicjatywy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze