Niedostosowane prawo podcina skrzydła farmaceutom

Krzysztof Góra, farmaceuta praktyk, koordynator ds. farmaceutycznych w Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Farmaceuci powinni być przede wszystkim specjalistami od komunikacji z pacjentem - rozmowa z żadnym innym pracownikiem medycznym nie jest tak łatwo dostępna. Jednak bez zmian legislacyjnych możliwości polskich farmaceutów i aptek nigdy nie zostaną w pełni wykorzystane dla dobra pacjentów i systemu ochrony zdrowia.

Tagi

Prawo, Opinie

Usługi farmaceutyczne powinny mieć na celu przede wszystkim identyfikację i rozwiązywanie problemów lekowych. Bardzo często pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza. Może to wynikać np. z braku zrozumienia, jak i dlaczego dany lek należy stosować lub z działań niepożądanych, które zniechęcają pacjenta do stosowania danego produktu. Pacjenci mogą też porzucić farmakoterapię, gdy tylko przestają odczuwać niepokojące objawy, co w przypadku chorób przewlekłych jest ze wszech miar szkodliwe.

Nad tymi wszystkimi sytuacjami powinien czuwać farmaceuta, by im zapobiegać, wykrywać i w porę interweniować. Dla mnie farmaceuci powinni być przede wszystkim specjalistami od komunikacji z pacjentem. Rozmowa z żadnym innym pracownikiem medycznym nie jest tak łatwo dostępna. Przecież każdego dnia apteki w Polsce odwiedza ok. 2 milionów osób. Jednak dla skuteczności wielu usług farmaceutycznych niezbędne jest, aby to sami farmaceuci inicjowali kontakt z pacjentami — po prostu do nich dzwoniąc w ustalonych momentach farmakoterapii.

Środowisko polskich aptekarzy jest niestety w zdecydowanej większości bardzo konserwatywne i niechętne wszelkiego rodzaju nowinkom. Ministerstwo Zdrowia w ostatnich miesiącach zapewniło nam mnóstwo atrakcji związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań z obszaru e-zdrowia: recepty elektronicznej, dyrektywy antyfałszywkowej i ZSMOPL. Mało kto ma ochotę na kolejne rewolucje. Gdy czytam wypowiedzi, że rynek aptek powinien się cofnąć do poziomu z 2002 roku pod względem liczby placówek, standardów i struktury właścicielskiej, to mam obawy, czy jako środowisko jesteśmy w stanie zrobić krok do przodu. Widać, że wciąż jest (na szczęście nieliczna) grupa, która zamiast o opiekę farmaceutyczną, woli wciąż walczyć o powrót do przeszłości.

Jestem jednak pewien, że wśród farmaceutów zachodzi powoli naturalna zmiana pokoleniowa. Mamy już na rynku kilkanaście roczników absolwentów farmacji, którzy mieli na studiach zajęcia z opieki farmaceutycznej (ich jakość to temat na inną rozmowę). Oni dochodzą teraz do głosu — zostają kierownikami, przejmują apteki po rodzicach czy dziadkach, zaczynają mocniej działać w samorządzie aptekarskim. Chcą wreszcie zamienić teorię w praktykę i już są aktywni na tyle, na ile mogą. Niestety, restrykcyjne prawo, nieprzygotowane do świadczenia usług farmaceutycznych, podcina im skrzydła, nie pozwalając rozwinąć pełni potencjału.

Przygotowując w Polsce system opieki farmaceutycznej nie ma co wyważać drzwi, które na świecie od dawna są otwarte. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, kraje skandynawskie czy RPA były w tym samym miejscu co my 20, 30 czy nawet 40 lat temu! Wystarczy powtórzyć ich drogę, jedynie adaptując pewne rozwiązania do naszej lokalnej specyfiki. Ilość wiedzy, jak świadczyć opiekę farmaceutyczną, jest już na świecie bardzo duża. Nie musimy wymyślać prochu.

Mieliśmy też już zespół roboczy powołany przez ministra zdrowia, który przez wiele miesięcy pracował i stworzył założenia pilotażowego programu opieki farmaceutycznej. Niestety, w ministerstwie chyba zapomnieli, gdzie położono sprawozdanie z jego prac. Nic a nic się w tym temacie nie dzieje, poza kilkoma prywatnymi inicjatywami. Bez zmian legislacyjnych możliwości polskich farmaceutów i aptek nigdy nie zostaną w pełni wykorzystane dla dobra pacjentów i systemu ochrony zdrowia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Farmaceuci przed zawodowym dowartościowaniem

Czas dyskusji na temat wdrożenia opieki farmaceutycznej minął, teraz należy działać [OPINIA dr. n. farm. Piotra Merksa, Collegium Medicum UKSW]

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze