Ustawa o zawodzie farmaceuty w konsultacjach
2019-07-17 10:17
Nowe prawa i obowiązki dla farmaceutów- tak w skrócie scharakteryzować można zapisy, jakie zawarto w wyczekiwanym przez aptekarzy projekcie Ustawy o zawodzie farmaceuty, który dziś (tj. 17 lipca) trafił do konsultacji publicznych.
Projekt zakłada przyznanie farmaceutom uprawnień w zakresie doradztwa farmaceutycznego, w szczególności:
>> prowadzenia konsultacji farmaceutycznych, których celem będzie umieszczenie farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, jako eksperta w zakresie stosowania produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który aktywnie i w sposób ciągły uczestniczy w procesie leczenia.
W ocenie projektodawcy rozwiązanie takie ułatwi pacjentom dostęp do rzetelnej wiedzy o farmakoterapii i ograniczy przyjmowanie przez pacjentów produktów lub suplementów, które nie są niezbędne w procesie leczenia;
>> prowadzenia przeglądów lekowych, których celem będzie wykrywanie ewentualnych niepożądanych interakcji między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi a innymi przyjmowanymi produktami (np. suplementami diety). W obecnym stanie prawnym brak jest instrumentów pozwalających na skuteczne wykrywanie tego typu problemów zwłaszcza wobec braku skutecznych rozwiązań systemowych pozwalających na skoordynowanie leczenia, w szczególności w sytuacji, w której pacjent korzysta z usług wielu lekarzy w niezależnych od siebie poradniach specjalistycznych, wobec czego lekarze mogą nie mieć pełnej informacji o całokształcie leczenia pacjenta, w tym o przyjmowanych przez niego produktach leczniczych.
W ocenie projektodawcy rozwiązanie takie pozwoli – dzięki częściowemu skoordynowaniu farmakoterapii – na znaczne zmniejszenie ilości nieprawidłowości w farmakoterapii związanych z przyjmowaniem produktów leczniczych lub suplementów o niepożądanych interakcjach, a w konsekwencji pozwoli na zwiększenie skuteczności farmakoterapii;
>> opracowywania indywidualnych planów opieki farmaceutycznej, które stanowi de facto uzupełnienie konsultacji farmaceutycznych i przeglądów lekowych i którego celem jest usystematyzowanie i racjonalizacja procesu opieki farmaceutycznej – zarówno co do przyjmowanych produktów leczniczych, jak i w zakresie rozwiązań alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej, profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia.
Również te rozwiązania mają na celu zwiększenie skuteczności farmakoterapii;
>> wykonywania prostych badań diagnostycznych, które są związane z farmakoterapią. Rozwiązanie to zwiększy dostępność pacjentów do powszechnych badań diagnostycznych, które nie wymagają wykonywania w podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
Pozwoli to na odciążenie tych placówek, a jednocześnie pozwoli na wykonanie testu i interpretację jego wyników przez osobę wykonującą zawód medyczny, co zminimalizuje prawdopodobieństwo błędu, a w konsekwencji wdrożenia nieprawidłowej farmakoterapii.
Dokument ma być realizacją postulatów, które sformułowano w rządowym dokumencie strategicznym „Polityka lekowa państwa 2018-2020”. Zdaniem legislatora zaproponowane przepisy mają sankcjonować wdrożenie opieki farmaceutycznej, co ma skutkować m.in. lepszą kontrolą polipragmazji, przestrzeganiem zaleceń lekarskich i ograniczeniem samoleczenia pacjentów.
Komentarze
Polecamy »
Niewykluczone, że grypa może utorować drogę do zakażenia koronawirusem
Dylematy farmaceuty, czyli czy masło przedłuża życie
Sanofi kupi Principia Biopharma za 3,68 mld USD
Dawki większości leków są nieodpowiednie dla kobiet [BADANIA]
Model refundacyjny trzeba skorygować o element bezpieczeństwa lekowego kraju
Na szczepienie do apteki? Eksperci mówią „tak”
Michał Byliniak: Szczepienia przeciw grypie w aptekach to wyzwanie, które będzie wymagać...
Rządowy projekt w związku z COVID-19: jakie zmiany dla farmaceutów?
Opinie »

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"
O bezpieczeństwo lekowe musimy dbać tak samo, jak o militarne czy energetyczne

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"