Ile kosztują studia na farmacji? Różnice czesnego są spore

Podczas rekrutacji 2019/2020 do najbardziej obleganych kierunków studiów zalicza się farmacja. Zainteresowaniem cieszą się zarówno studia stacjonarne na tym kierunku, jak i niestacjonarne. Za te drugie trzeba jednak niemało zapłacić.

Praca w aptece to niejedyna ścieżka kariery, jaka otwiera się przed absolwentem farmacji. Po zakończeniu studiów absolwenci mogą podjąć pracę także w przemyśle farmaceutycznym czy ośrodkach badawczych, które zajmują się projektowaniem oraz odkrywanie nowych leków. Świeżo upieczeni farmaceuci na zawodową drogę mogą wkroczyć także w strukturach ochrony zdrowia, PR i marketingu związanym z rynkiem medycznym.

To wszystko sprawia, że farmacja niezmiennie należy do najbardziej obleganych kierunków na polskich uczelniach wyższych. Przykładowo, w krakowskim Collegium Medicum UJ o 110 indeksów na stacjonarnej farmacji ubiegało się 628 kandydatów.

Studia niestacjonarne na farmacji: ile wynosi czesne?

Dla kandydatów, którzy nie dostaną się na oblegane studia stacjonarne, alternatywą jest nauka na studiach niestacjonarnych, dawniej zwanych wieczorowymi. Tutaj konkurencja także często jest spora. Dodatkowo każdy rok nauki w takim trybie wiąże się opłatami.

W Krakowie roczne czesne na niestacjonarnej farmacji wynosi 15 tys. zł. Dla przyszłych studentów Collegium Medicum UJ, którzy rozpoczną naukę w październiku, przygotowano 60 miejsc.

Z kolei na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym miejsc na niestacjonarnej farmacji będzie tylko 10. Koszt nauki to 9 tys. zł za semestr, czyli 18 tys. zł rocznie. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji o jeden indeks w Gdańsku ubiegały się 3 osoby.

24 indeksy na niestacjonarnej farmacji przygotował Śląski Uniwersytet Medyczny. Koszt nauki to 29,4 tys. zł za rok.

Dużo wyższy jest limit przyjęć na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, gdzie tajniki farmacji od października będzie mogło zgłębiać 125 żaków na studiach niestacjonarnych. Czesne? 23 tys. zł rocznie.

Natomiast rok nauki w Poznaniu to wydatek rzędu 19 tys. zł.

18 tys. zł zapłacą studenci, którzy zdobędą jeden z 36 indeksów na niestacjonarnej farmacji, prowadzonej przez Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku limit przyjęć wynosi 18 miejsc. Koszt nauki: 16 tys. zł/rok.

ZOBACZ TAKŻE: 

Ile kosztują studia medyczne? Sprawdziliśmy czesne na uczelniach

Szturm na kierunek lekarski: nawet 42 osoby na miejsce

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze