Kariprazyna trafi na rynki Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

Firmy Gedeon Richter i Hikma Pharmaceuticals podpisały wyłączną umowę licencyjną, na mocy której na wybrane rynki Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) wprowadzą kariprazynę, nowy lek przeciwpsychotyczny.

Zgodnie z postanowieniami zawartego porozumienia spółka Gedeon Richter będzie odpowiedzialna za dostawy produktu, natomiast Hikma zajmie się jego rejestracją i wprowadzeniem do obrotu w Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Egipcie, Iraku, Jordanii, Katarze, Kuwejcie, Libanie, Libii, Maroku, Omanie, Sudanie, Syrii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

"Zawarcie umowy to kolejny krok na drodze do zapewnienia dostępności kariprazyny pacjentom cierpiącym na schizofrenię na całym świecie" – powiedział Gábor Orbán, dyrektor generalny Gedeon Richter.

Według spółki doradczej IQVIA od marca 2018 r. do marca 2019 r. wartość sprzedaży atypowych leków przeciwpsychotycznych na rynkach MENA objętych umową wyniosła 153 mln USD. Spółka Hikma wypłaci spółce Richter należność z góry. Ponadto spółka Richter będzie uprawniona do płatności etapowych związanych ze sprzedażą po osiągnięciu określonych celów biznesowych.

"Niezwykle cieszy nas nawiązanie współpracy ze spółką Richter. Pozwoli to rozszerzyć naszą ofertę produktową w kluczowym dla nas obszarze terapeutycznym – podkreślił Mazen Darwazah, wiceprezes spółki Hikma oraz prezes regionu MENA. – Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego coraz częściej występują w regionie MENA i zawarte partnerstwo pomoże nam zaspokoić potrzeby rosnącej liczby pacjentów" - dodał.

Kariprazyna jest doustnym, przyjmowanym raz na dobę, atypowym lekiem przeciwpsychotycznym zarejestrowanym przez FDA do doraźnego leczenia osób dorosłych z epizodami maniakalnymi lub mieszanymi związanymi z chorobą dwubiegunową typu I, do leczenia epizodów depresyjnych związanych z chorobą dwubiegunową typu I (depresji dwubiegunowej) u dorosłych oraz do leczenia dorosłych chorych na schizofrenię. Lek dostępny jest w Stanach Zjednoczonych od ponad trzech lat. Jest również zarejestrowany w Unii Europejskiej ze wskazaniem do leczenia chorych na schizofrenię, wprowadzono go do obrotu w 15 krajach europejskich.

Kariprazyna to organiczny związek chemiczny, stworzony przez Gedeon Richter i na podstawie umowy licencyjnej wprowadzony do obrotu w USA przez firmę Allergan. W ciągu ponad 10 lat obie firmy przeprowadziły ponad 50 badań klinicznych z udziałem tysięcy pacjentów na całym świecie, oceniających skuteczność i bezpieczeństwo kariprazyny u osób cierpiących z powodu różnych chorób psychicznych.

Gedeon Richter prowadzi samodzielną sprzedaż tego preparatu w Europie Środkowo-Wschodniej. Zachodnioeuropejskie prawa sprzedażowe zostały licencjonowane na rzecz Recordati. Firma podpisuje także kolejne umowy z wiodącymi spółkami lokalnymi, co zagwarantuje, że kariprazyna będzie dostępną opcją leczenia dla wielu pacjentów na całym świecie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze