Pracodawcy RP: Ustawa o zawodzie farmaceuty wymaga dopracowania

Przedsiębiorcy prowadzący apteki zostaną pozbawieni realnej możliwości zarządzania własnymi przedsiębiorstwami – tak Pracodawcy RP oceniają zapisy przekazanego w połowie lipca do konsultacji projektu Ustawy o zawodzie farmaceuty.

17 lipca do konsultacji został skierowany długo oczekiwany przez środowisko projekt Ustawy o zawodzie farmaceuty. Zbiegło się to w czasie z opisywanymi przez media problemami z dostępem do części leków stosowanych m.in. w terapii cukrzycy i nadciśnienia. Część środowiska skrytykowała wybór akurat tej chwili na przekazanie projektu do konsultacji.

„Projekt zakłada przyznanie farmaceutom uprawnień w zakresie doradztwa farmaceutycznego, w szczególności: 

>> prowadzenia konsultacji farmaceutycznych, których celem będzie umieszczenie farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, jako eksperta w zakresie stosowania produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który aktywnie i w sposób ciągły uczestniczy w procesie leczenia.” – informował „Puls Farmacji”.

Pracodawcy RP zwracają uwagę, że projekt ustawia samorząd aptekarski na pozycji głównego regulatora rynku, a część zawartych w nim zapisów wymaga dopracowania z uwagi na liczne nieścisłości.

„Zapisy ustawy dotyczące wprowadzenia nowych uprawnień kolidują z aktualnymi uprawnieniami zawodowymi innych zawodów medycznych, dodatkowo zaproponowane przepisy nie precyzują sposobu rozkładu odpowiedzialności w procesie leczenia. Część zaproponowanych zapisów wprowadza także znaczne ograniczenia uprawnień o charakterze kierowniczym wśród pracodawców funkcjonujących na rynku farmaceutycznym. Przedsiębiorcy prowadzący apteki zostaną pozbawieni realnej możliwości zarządzania własnymi przedsiębiorstwami” – wskazują Pracodawcy RP.

W ich ocenie projekt Ustawy o zawodzie farmaceuty w takim brzmieniu może wprowadzić kolejne i nie potrzebne komplikacje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie podwyżki dla farmaceutów po podpisaniu ustawy przez prezydenta?

Źródło: Pracodawcy RP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze