Nowa lista refundacyjna od 1 września 2019 - podsumowanie zmian na rynku aptecznym

Prezentujemy podsumowanie zmian na najnowszej liście refundacyjnej, obowiązującej od 1 września 2019 r., przygotowane przez IQVIA. Co się zmieniło w refundacji aptecznej?

Z refundacji aptecznej wycofano 29 opakowań leków i suplementów diety, a włączono do niej 87 innych. Finansowania nie utraciła żadna substancja czynna – na liście pozostają inne opakowania bądź zamienniki. Wycofane leki stanowiły około 0,01 proc. wartości refundacji aptecznej w tym roku.

Pojawiły się natomiast trzy nowe substancje czynne:

  • beklometazon/formoterol/glikopironium – lek Trimbow firmy Chiesi, zarejestrowany przez EMA w lipcu 2017 r., stanowiący kombinację trzech leków wziewnych stosowanych w leczeniu POChP,
  • brywaracetam – lek Briviact firmy UCB, zarejestrowany przez EMA w styczniu 2016, stosowany w leczeniu epilepsji,
  • rozuwastatyna/ezetymib – lek Ezehron Duo firmy Adamed, stanowiący kombinację dwóch leków stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii.

Dla pierwszych dwóch z nich utworzono nowe grupy limitowe, zaś trzeci jest finansowany w ramach istniejącej już grupy, obejmującej leki zawierające ezetymib w monoterapii oraz w kombinacji z cząsteczką atorwastatyna.

Powstała również nowa grupa limitowa, do której wyodrębniono postać płynną cząsteczki walgancyklowir (lek Valcyte firmy Roche), stosowanej w leczeniu zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów po przeszczepach. Zmiana ta powoduje, że odpłatność pacjenta została obniżona z poziomu 931,07 zł do 3,20 zł. Zmiana, choć istotna, dotyczy bardzo wąskiej grupy pacjentów.

Kombinacja cząsteczek betametazon/kalcypotriol, stosowana w leczeniu łuszczycy zwyczajnej, dostępna jest teraz w nowym leku (Enstilar firmy Leo Pharma), który oferuje nową formę podania – pianę, a nie żel.

Lek Symbicort firmy AstraZeneca, stanowiący kombinację cząsteczek budezonid/formoterol, stosowany w leczeniu POChP, dostępny jest teraz również w nowym inhalatorze ciśnieniowym.

Poziom współpłacenia pacjenta został obniżony dla 562 opakowań leków, suplementów i artykułów medycznych. Zmiany przekraczające 10 zł dotyczą jednak tylko 25 z nich i obejmują preparaty zawierające: arypiprazol, ezetymib, filgrastym, nalokson/oksykodon oraz solifenacynę. Wszystkie obniżki współpłacenia pacjenta, przy obecnym poziomie konsumpcji dla tych leków, oznaczają średnio miesięcznie przeniesienie kwoty 4,7 mln zł z budżetu płatnika do kieszeni pacjentów.

Z kolei wzrost cen dla pacjenta dotyczy 464 opakowań, z czego w przypadku 11 z nich przekracza 10 zł. Najwyższe z tych zmian, przekraczające 100 zł, wynikają z obniżenia limitu finansowania przez płatnika w związku z wprowadzeniem tańszych odpowiedników do leków zawierających jedną z dwóch substancji czynnych: atomoksetynę stosowaną w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej (wprowadzono leku Auroxetyn firmy Aurovitas, odpowiednik leku Strattera firmy Eli Lilly) oraz aprepitant stosowany przeciwwymiotnie w przebiegu chemioterapii (wprowadzono lek Aprepitant Teva, odpowiednik leku Emend firmy Merck Sharp & Dohme). Wszystkie podwyżki cen dla pacjenta, przy obecnym poziomie konsumpcji tych leków i nieprzechodzeniu na tańsze odpowiedniki, oznaczają średnio miesięcznie obciążenie pacjentów kwotą 4,4 mln zł.

Ceny detaliczne zostały obniżone dla 123 opakowań leków i artykułów medycznych, a podniesione w przypadku tylko 8, w szczególności dla substancji degareliks (lek Firmagon firmy Ferring), stosowanej w leczeniu raka gruczołu krokowego, gdzie wzrost sięga 245,88 zł, choć to nie przekłada się na cenę dla pacjenta. Należy również pamiętać, że istnieją niejawne instrumenty, które mogą zapewniać, że cena dla płatnika również nie jest wyższa.

Na liście „S” pojawiło się 41 nowych opakowań leków, a zniknęły z niej 24 opakowania. Seniorzy nie utracili dostępu do żadnej z dotychczas dostępnych substancji czynnych, a uzyskali finansowanie dla dwóch nowych, które właśnie zostały wprowadzone do refundacji: beklometazon/formoterol/glikopironium (lek Trimbow firmy Chiesi) oraz rozuwastatyna/ezetymib (lek Ezehron Duo firmy Adamed).

ZOBACZ TAKŻE: Nowa lista refundacyjna od 1 września 2019 - podsumowanie zmian w programach lekowych

Źródło: IQVIA

Podstawa: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2019 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze