Farmaceutą być, czyli jakimi cechami powinien wyróżniać się magister farmacji

materiał partnera

Analityczny umysł, zamiłowanie do poszerzania swojej wiedzy i otwartość na innowacje oraz… innych ludzi – to cechy dobrego farmaceuty. W zawodzie, w którym priorytetem jest dobro pacjenta, niezwykle cenne są również zdolności komunikacyjne, a także duża doza empatii i cierpliwości w podejściu do drugiego człowieka. Nie bez powodu mówi się, że farmacja to powołanie.

Farmaceuta – czyli kto?

Farmaceuta to zawód zaliczany do służby zdrowia, którego celem jest ochrona zdrowia publicznego. Jego przedstawiciele bardzo często są pierwszymi osobami, do których zgłaszają się pacjenci potrzebujący porady zdrowotnej. W zakresie ich obowiązków nie leży wyłącznie wydawanie recept, często dużo czasu poświęcają też na rozmowę z pacjentami, doradzają możliwe rozwiązania czy rozwiewają niejasności związane z terapią. Potrafią uspokoić pacjenta i przeprowadzić krok po kroku przez często skomplikowaną ścieżkę leczenia. Tym samym farmaceuci często podkreślają, że ich zawód to nie tylko zwykła praca, ale również styl życia i misja.

Kim jest dobry farmaceuta

Zawód ten wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia już od etapu studiów. To trudna profesja dla pracowitych i wytrwałych osób z analitycznym umysłem, które zdają sobie sprawę z konieczności ciągłego doskonalenia się i uaktualniania swojej wiedzy z uwagi na pojawiające się wciąż liczne innowacyjne terapie i bieżące zmiany na rynku leków.

Zawód farmaceuty to także codzienny, nieustanny kontakt z pacjentami. Kluczowe są zdolności interpersonalne i umiejętności nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem. Ważna jest otwartość, umiejętność prowadzenia wywiadu i aktywnego słuchania. Przydatne jest także przyjazne nastawienie, które, co ważne, pomaga wzbudzić zaufanie pacjentów, ułatwiając im pokonanie nieśmiałości i podzielenie się informacjami na temat swoich problemów zdrowotnych. Jednak w ciągu swojej kariery zawodowej farmaceuci spotykają się z różnymi pacjentami, co często wymaga elastyczności i dopasowywania odpowiednich sposobów komunikacji. Dlatego pomocną cechą każdego farmaceuty jest także empatia, która pozwala wczuć się w sytuację danej osoby, zrozumieć jej emocje, a przez to skutecznie wyjść naprzeciw jej potrzebom i zaproponować adekwatną pomoc.

Jacy są przyszli farmaceuci?

Z badania „Zaangażowanie studentów w inicjatywy społeczne”, przeprowadzonego w 2019 r. przez firmę Gedeon Richter w ramach programu „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji” wynika, że do przyjmowania postaw prospołecznych studentów motywuje chęć pomagania innym (63 proc.) oraz możliwość rozwoju i zdobycie nowych umiejętności (41 proc.). Jednocześnie niemal 80 proc. wierzy, że sytuacja może ulec poprawie dzięki ich zaangażowaniu.

Nie inaczej wygląda sytuacja wśród obecnych studentów farmacji, którzy już teraz troszczą się o zdrowie społeczeństwa. Poza obowiązkowymi i wymagającymi zajęciami na studiach ich kalendarze wypełnione są dodatkowymi aktywnościami. Wielu z nich nie tylko odbywa staże, ale dodatkowo podejmuje działalność w różnych stowarzyszeniach, uczestniczy w spotkaniach i konferencjach, nieustannie rozwijając swoją wiedzę z zakresu farmacji.

Recepta na sukces w farmacji

"Jedną z inicjatyw, która ma wspierać studentów farmacji od samego początku ich kariery zawodowej, jest program „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji” – mówi Karolina Wojtczak, kierownik Działu Public Relations w Gedeon Richter Polska. "Jego tegoroczna, 5. edycja opierała się na idei konkursu, w ramach którego uczestnicy otrzymali możliwość zgłoszenia propozycji kampanii społecznych i edukacyjnych, w efekcie przyczyniając się do poprawy funkcjonowania społeczeństwa w obszarze zdrowia".

Jedna z trzech zwycięskich kampanii „Piękno jest w Tobie”: www.facebook.com/pieknojestwtobie.2019, której autorką i realizatorką jest Dominika Polakowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ma na celu profilaktykę zaburzeń odżywiania wśród kobiet oraz nagłośnienie skali problemu. Kolejna z wyróżnionych prac – „DepressIon”: www.facebook.com/maleDepressIon – dotyczy problemu męskiej depresji. Jej pomysłodawcą jest student Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Karol Zakrzewski. Profilaktyką zdrowia wśród najmłodszych zajęła się Martyna Melka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przygotowując kampanię „Co się kryje za FASadą trudnego dziecka?”: www.fasadadziecka.pl, skupiającą się na uświadamianiu konsekwencji spożywania alkoholu w ciąży.

Szczegółowe informacje na temat programu „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji” znajdują się na Facebooku www.facebook.com/Receptanasukceswfarmacji. Profil stanowi źródło rzetelnej wiedzy o projekcie oraz zwycięskich kampaniach.

O Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Gedeon Richter to jedna z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie. Zajmuje się produkcją, badaniami i rozwojem leków. Gedeon Richter, jako inicjator programów z cyklu „RECEPTA na sukces”, ma na uwadze rozwój młodych osób, wkraczających na ścieżkę zawodową w obszarze farmacji i medycyny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze