Szczepienia w aptece? To się opłaca!

Tylko niespełna 4 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie. Eksperci są zdania, że umożliwienie wykonywania szczepień w aptekach wpłynie pozytywnie na ten wskaźnik. Dowodem na skuteczność inicjatywy są doświadczenia 12 państw europejskich, w których takie rozwiązanie już funkcjonuje.

Zdaniem ekspertów, którzy zebrali się na dorocznej debacie Flu Forum 10 września w Warszawie, możliwość wykonywania szczepień w aptekach pozwala odciążyć system opieki zdrowotnej, ułatwia dostęp do tej formy ochrony i przyczynia się do podniesienia poziomu wyszczepialności przeciwko grypie.

„Zdecydowanie więc powinniśmy korzystać ze standardów europejskich w tym zakresie. Tym bardziej, że ten trend został już potwierdzony w dokumencie „Polityka Lekowa na lata 2018-2022”, zapowiadającym wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce” — podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Apteki to najłatwiej dostępny element systemu ochrony zdrowia

Zdaniem przedstawicieli środowiska, szczepienie pacjentów w aptekach byłoby możliwe po uchwaleniu ustawy o zawodzie farmaceuty i wprowadzeniu w Polsce modelu opieki farmaceutycznej.

„Z doświadczeń europejskich wynika, że 1 euro zainwestowane w opiekę farmaceutyczną zapewnia zwrot w wysokości 4-5 euro. Dane brytyjskiego NHS (National Health Service, odpowiednik polskiego NFZ — przyp. red.) wskazują, że pacjenci korzystający z porad farmaceutów zaoszczędzili ok. 600 mln funtów, a realizowane przez apteki usługi pozwoliły płatnikowi zaoszczędzić 3 mld funtów. Z kolei raport firmy Deloitte podaje, że NFZ zaoszczędziłby na wprowadzeniu opieki farmaceutycznej blisko 470 mln zł” — wylicza korzyści płynące ze szczepień w aptekach Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Potencjał farmaceutów na tym polu jest nie do przecenienia. To grupa zawodowa licząca w kraju 30 tys. osób, które pracują w 14 tys. aptek i punktów aptecznych, każdego dnia udzielając pacjentom ok. 2 mln porad.

„Apteki to najłatwiej dostępny element systemu ochrony zdrowia, bo do nich można przyjść bez konieczności umawiania się na wizytę. 99 proc. Europejczyków dociera do nich w ciągu 30 minut, ponad połowa w mniej niż 5 minut. Dzięki łatwej dostępności do aptek zdecydowanie zwiększyła się, naszym zdaniem, wszczepialność w krajach, które wprowadziły takie rozwiązanie” — argumentowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Wymierne korzyści szczepienia pacjentów w aptekach

W Danii, w pierwszym roku funkcjonowania usługi, w aptekach zaszczepiono ponad 18 tys. pacjentów (jedna trzecia nigdy wcześniej nie szczepiła się przeciwko grypie). W Wielkiej Brytanii zanotowano wzrost zaszczepionych w ciągu trzech sezonów o 17 proc., w Szwajcarii — o ponad 46 proc. Okazało się przy tym, że szczepienie w aptece nie powodowało odpływu pacjentów z punktów szczepień w przychodniach.

„Analiza przeprowadzona w Wielkiej Brytanii i Kanadzie pokazuje, że szczepienia wykonywane przez farmaceutę nie zmniejszają liczby osób zaszczepionych przez innych pracowników służby zdrowia” — zauważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Farmaceuci wykonujący szczepienia są odpowiednio przeszkoleni, np. we Francji przechodzą 2-etapowe, 6-godzinne szkolenie, w Szwajcarii szkolenie jest odnawiane cyklicznie, co dwa lata. Przewiduje m.in. naukę pierwszej pomocy, technik iniekcji, pobierania krwi, podawania adrenaliny w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Określone są także wymogi precyzujące standardy świadczenia usługi szczepień w aptece (zapewniona przestrzeń i prywatność pacjentów, odpowiedni sprzęt, prawidłowa utylizacja odpadów zakaźnych, opracowane są protokoły zarządzania danymi z działań niepożądanych).

„Potencjał polskich farmaceutów w zakresie szczepień pozostaje na razie niewykorzystany. Tymczasem doświadczenia wielu krajów w tym zakresie pokazują niepodważalne korzyści dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia” — podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze