Naczelna Rada Aptekarska apeluje do parlamentarzystów

Dokończenie procedowania ustawy o zawodzie farmaceuty, rozwiązanie problemu braku leków, uproszczenie realizacji e-recept i nowelizacja Prawa farmaceutycznego ograniczające rynkowe patologie - z tymi czterema postulatami władze samorządu zawodowego farmaceutów zwróciły się do nowych parlamentarzystów.

W liście skierowanym do parlamentarzystów - Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - pogratulowała posłom i senatorom objęcia mandatów rozdanych w jesiennych wyborach parlamentarnych.

"Wybór dokonany przez Polaków jest wyrazem najwyższego poparcia i zaufania dla inicjatyw prowadzonych przez Państwa na rzecz polskiego społeczeństwa. Wyrażam głęboką nadzieję, że w ciągu najbliższych czterech lat będziemy świadkami licznych działań zmierzających do uzdrowienia polskiego systemu opieki zdrowotnej"- podkreśliła prezes NRA. Zaznaczyła jednocześnie, że wspólnym celem przedstawicieli Sejmu i Senatu, administracji państwowej, a także samego samorządu aptekarskiego powinna być dbałość o bezpieczeństwo lekowe pacjentów.Dlatego też zaapelowała o sprawne zakończenie prac nad niezbędnymi regulacjami prawnymi.

Jakie priorytety wskazała?

Jej zdaniem pierwszym koniecznym działaniem jest dokończenie prac nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Regulacja ta umożliwi wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej, którą objęci zostaną liczni polscy pacjenci odwiedzający codziennie placówki apteczne. Akt wprowadzi także kompleksowe regulacje w zakresie zasad wykonywania zawodu farmaceuty oraz ułatwienie organom samorządowym realizacji ich podstawowego zadania, wynikającego wprost z art. 17 Konstytucji RP, a dotyczącego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu.

W ocenie szefowej NRA ważnym działaniem jest również pochylenie się nad rozwiązanie problemu braku dostępności leków w polskich aptekach. "Trudności w dostępie do wielu produktów leczniczych powodują niepokój wśród pacjentów – zamiast poświęcić czas na realizację zaleceń lekarskich, marnują go na poszukiwaniu leków, które w wielu przypadkach są niedostępne. Dłuższe utrzymywanie takiego stanu powoduje, że apteki nie mogą realizować swojego najważniejszego obowiązku, jakim jest zaspokajanie potrzeb lekowych pacjentów"- oceniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.;

Z jej punktu widzenia ważnym jest także ograniczenie biurokracji związanej z pracą farmaceutów w aptekach. W tym miejscu podkreśliła, że kluczowym jest wypracowanie rozwiązań upraszczających zasady realizacji e-recept, których użycie będzie obowiązkowe już od 1 stycznia 2020 r.

Ostatnią kluczową kwestią jest natomiast praca nad nowelą ustawy Prawo farmaceutyczne, która ograniczyłaby liczne - zdaniem samorządu - patologie rynkowe. Prezes NRA wskazała w szczególności na te związane z m.in. naruszaniem przepisów antykoncentracyjnych, czy przejmowaniem aptek w sposób sprzeczny z prawem.

"Powyższe zadania związane z ochroną zdrowia publicznego mają szczególne znaczenie społeczne, ponieważ wiążą się z takimi wartościami jak życie człowieka, czy choćby równy i sprawiedliwy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej"- oceniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. "Liczę na to, że samorząd aptekarski będzie mógł spełniać rolę ważnego partnera i doradcy, szczególnie w przypadku prac nad rozwiązaniami i projektami dotyczącymi systemu ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego"- dodała.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze