Farmaceuci o szybkiej reakcji MZ

Reakcja resortu zdrowia i publikacja zmian do rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, umożliwiająca zapisywanie na e-receptach dawkowania środków psychotropowych w postaci liczbowej i słownej, spotkała się z pozytywnym przyjęcie przez farmaceutów.

"Wprowadzona w ostatniej chwili poprawka znacząco ułatwia realizację e-recept na preparaty zawierające środek odurzający lub substancję psychotropową. Obecnie system wystawiania e-recept nie posiada możliwości technicznych podania na e-recepcie słownie (jedynie za pomocą cyfry albo liczby) sumarycznej ilości środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Taki obowiązek istnieje natomiast w przepisach dotyczących recept papierowych"- wskazał dr n. farm. Piotr Brukiewicz, wiceprezes ORA w Katowicach.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z nowymi regulacjami od 23 listopada 2019 r. w przypadku recept papierowych ilość środka odurzającego lub psychotropowego podaje się nadal słownie. W przypadku e-recepty wartość ta powinna zostać zapisana liczbowo (w warstwie technicznej), natomiast w warstwie wizualnej może zostać podana dodatkowo słownie lub w obu formach.

Farmaceuci przyznają jednak, że tego typu sytuacji można byłoby uniknąć... zawczasu konsultując projekty rozporządzeń z aptekarzami na co dzień pracującymi w aptekach. Zdaniem części środowiska brak konsultacji owocuje takimi sytuacjami, jak ta z receptami na leki psychotropowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze