URPL rusza z kampanią w ramach #MedSafetyWeek

Polifarmakoterapia będzie wiodącym tematem tegorocznej kampanii #MedSafetyWeek, w którą zaangażował się Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Eksperci przekonują, że razem z organami ds. kontroli leków z całego świata chcą podnosić świadomość pacjentów w zakresie działań niepożądanych leków oraz istotnej roli zgłaszania ich występowania.

Ostatni tydzień listopada (25-29.11.2019 r.) upłynie pod znakiem czwartej corocznej kampanii w mediach społecznościowych #MedSafetyWeek. Jak podkreśla Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL, tegoroczna kampania skupi się na polifarmakoterapii a jej nadrzędnym przekazem będzie rola zgłaszania działań niepożądanych.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych będzie jednym z 57 organów kontroli leków z różnych krajów całego świata, który aktywnie zaangażuje się w #MedSafetyWeek.

Czym jest polifarmakoterapia?

Eksperci URPL wskazują, że polifarmakoterapię definiuje się jako sytuację, w której pacjent przyjmuje jednocześnie 4 lub więcej leków - zarówno tych zleconych przez lekarza, jak i leków dostępnych bez recepty lub leków zaliczanych do tzw. medycyny tradycyjnej. Niestety polifarmakoterapia niesie za sobą ryzyko w postaci zwiększonego  prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych. Dzieje się na tak na skutek ryzyka pojawienia się interakcji pomiędzy lekami lub żywnością, czy też leczniczymi produktami roślinnymi

"Jakkolwiek polifarmakoterapia dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, każdy, kto rutynowo przyjmuje wiele leków w tym samym czasie może  zostać obarczony ryzykiem. Należy w to włączyć ludzi cierpiących na przewlekłe choroby, którzy regularnie przyjmują liczne leki. Z badań wynika, że jedna trzecia ludzi, którzy przekroczyli 75 rok życia stosuje co najmniej 6 leków, a ponad milion ludzi zażywa 8 lub więcej leków każdego dnia"- wskazuje Wojciech Łuszczyna i jednocześnie apeluje o zgłaszanie przypadków działań niepożądanych towarzyszących polifarmakoterapii.

Zgłaszanie działań niepożądanych buduje bezpieczeństwo

W ocenie URPL zebrane dane oraz ich analiza przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa leczenia wszystkich pacjentów. Co więcej informacje te umożliwiają wypracowanie wskazówek dotyczących właściwego postępowania terapeutycznego .

"Tydzień kampanii ma na celu zwrócenie uwagi na ten istotny temat, ale liczy się przede wszystkim codzienne zgłaszanie działań niepożądanych"- wskazał rzecznik URPL. -"Jest sprawą niezmiernie ważną, by zgłaszać przypadki działań niepożądanych  u pacjentów, których podatność na powikłania polekowe wzrasta z powodu wieku, gdy metabolizm nie jest już tak efektywny jak dawniej, a także u pacjentów bardziej wrażliwych na działanie leków"- dodaje.

Akcję #MedSafetyWeek zainicjował znajdujący się w Uppsali Centralny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Światowej Organizacji Zdrowia ( Uppsala Monitoring Centre (UMC) – the World Health Organisation (WHO). Projekt realizowany jest wspólnie przez 57 organów kontroli leków w porozumieniu z szefami europejskich agencji kontroli leków oraz wspólnej inicjatywy  International Coalition od Medicines Regulatory Authority (ICMRA).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze