Ministerstwo Zdrowia o zanieczyszczonej metforminie

Łukasz Szumowski zapewnia Polaków, że metformina nadal powinna być przez nich przyjmowana. "Obecnie nie ma rekomendacji ws. wstrzymania czy wycofania leku. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może mieć większe konsekwencje niż jej przyjmowanie"- wskazał minister.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że obecnie podlegające ministerstwu instytucje zajmą się przebadaniem wszystkich serii leków znajdujących się na rynku.

"Pacjenci się niepokoją mają do tego pełne prawo, ale ryzyko wynikające z odstawienia leków jest znacznie bardziej poważne"- wskazał minister Łukasz Szumowski.

Jak wskazał minister wnioski płynące z porannego spotkania są takie, że powinniśmy mówić nie o zanieczyszczeniu leku, ale o rozpoznaniu substancji będącej ubocznym produktem syntez. Wskazał jednocześnie, że  substancje uboczne w metforminie mogły występować od już od jakiegoś czasu.

- Obecnie nie ma rekomendacji dotyczących wstrzymania czy wycofania leku. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może mieć większe konsekwencje niż jej przyjmowanie- zapewnił szef resortu zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze