Krzysztof Strojek: nie istnieją przesłanki do zmiany leczenia w cukrzycy typu 2

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, przekazał komunikat dotyczący stosowania leków zawierających metforminę. W jego opinii pacjenci nie powinni zmieniać sposobu leczenia.

Jak poinformował prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, problem obecności NDMA w lekach zawierających metforminę jest wnikliwie analizowany i monitorowany przez instytucje europejskie i polskie, w tym również - Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

"Obecność NDMA wynika z procesu technologicznego niezmienianego od dłuższego czasu, a zawartość substancji nieznacznie przekracza normy. Wykrycie wynika z poprawianej stale skuteczności metod analitycznych. NDMA powstaje również w organizmie w wyniku przemian w powszechnie stosowanych naturalnych konserwantów żywności (azotynów i azotanów)" - wskazał konsultant.

Z pełną odpowiedzialnością zaznaczył, że metformina nadal pozostaje lekiem pierwszorzutowym w leczeniu cukrzycy ze względu na silny efekt hipoglikemizujący. Dodatkowo za stosowaniem leku przemawiają dodatkowe efekty zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo naczyniowych i chorób nowotworowych.

"Czekamy na dalsze wyniki analiz prowadzonych przez Europejską Agencję Leków i polskie instytucje odpowiedzialne za nadzór farmaceutyczny. W chwili obecnej nie istnieją racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia chorych na cukrzycę" - uspokajał pacjentów prof. Krzysztof Strojek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze