NIA: apteki mogą wydawać leki z metforminą

Apteki mogą obecnie wydawać leki zawierające metforminę – poinformowała Naczelna Izba Aptekarska, przypominając, że podstawą wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje GIF.

W reakcji na doniesienia dotyczące zanieczyszczenia metforminy nitrozoaminą  Naczelna Izba Aptekarska w oficjalnym komunikacie 4 grudnia zaznaczyła, że w opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających tę substancję.

NIA zapewniła, że pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, by monitorować sytuację.

Przypomniała, że podstawą do wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego, publikowane na stronie www.gif.gov.pl.

NIA odsyła też do komunikatu Ministerstwa Zdrowia, opublikowanego po dzisiejszym zebraniu sztabu kryzysowego ws. metforminy. 

"W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu - podało ministerstwo. - Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską".

Resort zaznaczył też, że informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do MZ nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Zdrowia o zanieczyszczonej metforminie 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze