Czy metformina jest bezpieczna? EMA zabiera głos

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała komunikat w sprawie leków przeciwcukrzycowych zawierających metforminę. Urząd uspokaja i tonuje nastroje, jakie pojawiły się po medialnych doniesieniach o obecności związku N-nitrozodimetylominy.

Metformina może zawierać śladowe ilości zanieczyszczeń NDMA, ale dotychczas zostały one znalezione jedynie w niewielkiej liczbie leków przeciwcukrzycowych wytwarzanych poza Europą.

"Poziomy zanieczyszczeń NDMA obserwowane w lekach zawierających metforminę spoza obszaru UE są bardzo niskie i wydaje się, że występują na poziomie lub nawet poniżej poziomu ekspozycji, na który mogą być narażeni ludzie z innych źródeł, włączając w to żywność i wodę"- wskazał EMA.

Jednocześnie europejscy eksperci zapewnili, że nie ma obecnie żadnych danych wskazujących, że problem ten mógłby dotyczyć leków dostępnych na rynkach europejskich.

Europejski urząd potwierdził również stanowisko, jakie kilka dni temu wydał prof. Krzysztof Strojek - konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

"Pacjenci w UE powinni kontynuować przyjmowanie metforminy jak dotychczas. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki niskich poziomów NDMA obserwowanych w badaniach. Pracownicy służby zdrowia powinni również przypominać pacjentom jak ważne jest kontrolowanie cukrzycy"- czytamy w oficjalnym stanowisku.

EMA podkreśliła również, że na podstawie wyników badań u zwierząt NDMA została zaklasyfikowana jako prawdopodobny czynnik kancerogenny dla ludzi (substancja, która może wywoływać raka). Dodatkowo wskazano, że związek ten jest obecny w niektórych rodzajach żywności oraz w wodzie, ale nie przewiduje się, żeby była szkodliwa, gdy jest przyjmowana na bardzo niskim poziomie - co potwierdzałoby informacje, jakie naszej redakcji przekazała dyrektor Narodowego Instytutu Leków - Anna Kowalczuk.

Informacje i wytyczne dla pacjentów: Metformina jest skutecznym lekiem w kontrolowaniu cukru we krwi. Należy kontynuować przyjmowanie leku zawierającego metforminę, aby kontrolować przebieg cukrzycy. Nie należy przerywać leczenia, gdyż może to doprowadzić do niekontrolowanej cukrzycy i wywołać objawy spowodowane wysokim poziomem cukru we krwi, takie jak: pragnienie, senność oraz zaburzenia widzenia. Należy pamiętać, że długotrwałe powikłania niekontrolowanej cukrzycy obejmują choroby serca, problemy układu nerwowego, uszkodzenie nerek, problemy z oczami i uszkodzenie stóp, które może prowadzić do amputacji.
Informacje i wytyczne dla personelu medycznego :
Kontynuować przepisywanie leków zawierających metforminę jak dotychczas i czekać na dalsze informacje od organów właściwych UE.
Odradzać swoim pacjentom zaprzestania leczenia cukrzycy.
• Przypominać pacjentom o znaczeniu kontrolowania cukrzycy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze