Spójna, unijna polityka lekowa

Stella Kyriakides, nowa, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, chce efektywnie walczyć z problemem braku leków. Odpowiedzią na problemy z zaopatrzeniem w leki ma być również pomysł wspólnego unijnego HTA.

Wspólna polityka lekowa odpowiadająca na wyzwania stojące przed pacjentami oraz branżą farmaceutyczną - to jeden z priorytetów Stelli Kyriakides nowej, unijnej komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

"W pełni rozumiem obawy związane z dostępem do leków, jakie pojawiają się wśród europejskich pacjentów. Cieszę się, że temat ten znalazł się w agendzie Rady Europejskiej. Moja misją jest zebranie wszystkich interesariuszy przy jednym stole w celu poprawy dostępności i przystępności cenowej leków"- zaznaczyła komisarz. Podkreśliła również, że cieszą ją zaawansowane rozmowy związane z wdrożeniem wspólnotowej oceny HTA (pisaliśmy o tym w materiale: Czy wspólna, unijna ocena HTA wyjdzie nam na zdrowie?), która w jej ocenie pomoże w walce z brakami leków.

Ważnym tematem ma być również wdrożenie w 2020 roku nowych uregulowań związanych z wyrobami medycznymi (Rozporządzenie ws. wyrobów medycznych MDR) a wpływających na bezpieczeństwo pacjentów.

"W tym obszarze czeka nas jeszcze wiele pracy, ale wspólnie pracując i nie marnując czasu jestem pewna, że będziemy w stanie zaimplementować tą regulację w wyznaczonym czasie"- wskazała Stella Kyriakides. "To będzie burzliwa droga, ale mam nadzieję że uda mi się zrealizować wszystkie deklaracje i nie zawiodę powierzonego mi zaufania"- podsumowała.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze