Producenci leków apelują! Uniezależnijmy pacjentów od chińskich dostaw

Polski Związek Pracodawców Przemysła Farmaceutycznego wspólnie europejskimi organizacjami - Medicines for Europe (M4E) oraz The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), zaapelował o pilne wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków.

W kraju rozmowy w tej sprawie toczą się juz na linii PZPPF oraz Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem organizacji konieczne jest wdrożenie mechanizmów, które stymulowałyby produkcję leków w Polsce - szczególnie, że już co drugi Polak obawia się braku produktów leczniczych w aptekach.

"Resort zdrowia rozumie konieczność uniezależnienia się Polski od dostaw leków i substancji czynnych z zagranicy. Mamy nadzieję, że szybko opracuje narzędzie, które będzie zachęcało do produkowania farmaceutyków w naszym kraju. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić polskim obywatelom bezpieczeństwo lekowe. My cały czas deklarujemy gotowość współpracy"– zadeklarowała Barbara Misiewicz- Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Z podobnymi wyzwaniami mierzą się również organizacje ogólnoeuropejskie - niedobory leków stają się bowiem coraz powszechniejszym zjawiskiem. Powodują one ne tylko opóźnienie w rozpoczęciu farmakoterapii, ale również wymuszają zmiany w reżimach terapeutycznych powodując stres i niepokój pacjentów.

Kilka dni temu europejskie stowarzyszenia zaapelowały do nowych władz UE o opracowanie krótko i długoterminowych rozwiązań, które mogłyby okazać się recepta na braki leków. Obecnie niedobory to efekt w głównej mierze problemów z produkcją, jakością, a także ekonomią i łańcuchem dostaw. Zdaniem przemysłu pierwotnym przyczynom braków leków można zapobiegać m.in. poprzez monitorowanie braków na poziomie UE, tworzenie zachęt regulacyjnych dla produkcji podstawowych leków w Europie, a także zapewnienie przyjaznych przepisów dla jej rozwoju oraz stabilności prawnej i ekonomicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze