URPLWMiPB podsumował listopad

Ile produktów leczniczych zarejestrował w listopadzie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medyczynych i Produktów Biobójczych? Ile komentarzy naukowych do procedur rejestracyjnych wydali eksperci podlegający prezesowi Grzegorzowi Cessakowi? URPL podsumował swój pracowity listopad.

Pracownicy URPL mają za sobą pracowity miesiąc. Tylko w listopadzie otrzymali aż 56 druków informacyjnych do weryfikacji w ramach procedury centralnej, 30 razy uczestniczyli w procedurach rejestracyjnych (w ramach procedury centralnej) i wydali 7 opinii naukowych w ramach tzw. scientific advice i drugie tyle komentarzy naukowych do procedur rejestracyjnych.

W pionie produktów leczniczych urzędnicy wnieśli aż 3522 zmiany porejestracyjne do dokumentacji leków obecnych na rynku, zarejestrowali również 43 produkty lecznicze i wydali 17 pozwoleń na import równoległy produktów leczniczych. To jednak nie wszystko okazuje się bowiem, że producenci zdecydowali się na skrócenie ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w przypadki 61 preparatów.

Dla dopełnienia obrazu zaangażowania URPL w bezpieczeństwo pacjentów warto również wskazać 204 komunikaty o wycofanych, zawieszonych i ograniczonych certyfikatach jednostek notyfikowanych przez urzędy kompetentne państwa członkowskich i 108 informacji na ten sam temat, ale pochodzących od jednostek notyfikowanych przez MZ. W listopadzie przekazano również aż 528 powiadomień o wyrobach medycznych i wydano 73 świadectwa wolnej sprzedaży.

Marta Winiarska Innowacyjne firmy farmaceutyczne produkują na terenie Polski około 40 substancji czynnych, natomiast na wykazach refundacyjnych mamy około 600 substancji – w związku z czym wyzwaniem okazać się może ściągnięcie 50 proc. produkcji leków na teren naszego kraju. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy stosować zachęt dla producentów – wręcz przeciwnie mamy przykłady międzynarodowych firm, które swoją produkcję postanowiły zlokalizować na Wisłą i są dowodem na to, że można tworzyć skuteczne i dedykowane rozwiązania podatkowe dla branży farmaceutycznej. Musimy jednak zadbać o to by były to zachęty gospodarcze i ich finansowanie płynęło z budżetu resortów gospodarczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze