Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - projekt trafi do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzający bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

"Wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków" - poinformowała KPRM. Rozwiązanie to będzie przysługiwać wszystkim paniom - od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza lub położną, do porodu.

"Lista bezpłatnych leków będzie zawierać lekarstwa na receptę, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Uprawnienia do wystawiania recept na leki objęte programem uzyskają lekarze ginekolodzy lub położne, którzy stwierdzili ciążę oraz inni lekarze lub położne – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę" - czytamy w komunikacie.

Istotną wiadomością jest to, że wykaz bezpłatnych leków będzie dostępny w obwieszczeniu refundacyjnym, które wyda minister zdrowia tuż po tym, jak ustawa zacznie obowiązywać (planowo 1 lipca 2020 roku).

"Dostęp do darmowym leków będzie miało ok. 400 tys. kobiet w ciąży rocznie. Na darmowe leki budżet państwa wyda ok. 14,5 mln zł w pierwszym roku obowiązywania ustawy" - czytamy w komunikacie rządu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze