Maciej Miłkowski: problem zanieczyszczeń w lekach jest systemowy

Zdaniem wiceministra Macieja Miłkowskiego, do czasu zakończenia przez producentów leków ocen ryzyka powstawania NDMA w trakcie produkcji leków nie można jeszcze mówić o gotowych rozwiązaniach, które miały wychodzić naprzeciw powtarzającym się kryzysom związanym z zanieczyszczeniem leków. Takie wnioski zawarł w swojej odpowiedzi na interpelację poselską Marceliny Zawiszy z Lewicy.

Wiceminister zdrowia w swojej odpowiedzi na interpelację starał się również tonować narrację o kryzysie związanym z zanieczyszczeniami NDMA. Wskazał, że dotychczas potwierdzono zanieczyszczenia NDMA jednej serii leku w Azji, a niemieckie instytucje nadzorujące rynek leków złożyły dementi do publikacji, jakie na początku grudnia 2019 roku pojawiły się w przestrzeni publicznej.

Należy poczekać na badania

Zdaniem Macieja Miłkowskiego opieranie się jedynie na doniesieniach medialnych bez zakończonych badań zleconych przez Komisję Europejską czy polskie instytucje prowadzi do wyciągania  pochopnych wniosków.

"Komisja Europejska i działająca z jej ramienia Europejska Agencja Leków dla wszystkich członków UE podjęły zharmonizowane działania mające na celu ustalenie przyczyn zanieczyszczeń. Polska bierze oczywiście udział w tych pracach poprzez swoich delegatów w strukturach. W ubiegłym roku N-nitrozodimetyloamina NDMA i inne zanieczyszczenia tej samej klasy (nitrozoaminy) zostały wykryte w niektórych lekach na nadciśnienie tętnicze znanych jako sartany. Europejska Agencja Leków rozpoczęła przegląd leków zawierających ranitydynę i uruchomiła działania mające na celu wezwanie firm do podjęcia szczególnych środków, aby uniknąć obecności nitrozoamin w lekach dla ludzi, w tym zawierających metforminę. Prace te nie zostały zakończone, jest więc zbyt wcześnie, by móc mówić o gotowych rozwiązaniach" - wskazał wiceminister. Podkreślił również, że problem z powstawaniem nitrozoamin w procesie produkcyjnym jest systemowy i nie dotyczy wyłącznie rynku polskiego, ale całego świata.

Wycofań leków z poziomu pacjenta chwilowo nie będzie

Zapytany przez Marcelinę Zawiszę o procedury wycofywania leków z poziomu pacjenta, wiceminister wskazał, że obecnie nie ma opracowanych stosownych rozwiązań. Dzieje się tak, ponieważ część zagadnień, które powinny zostać uwzględnione w rozwiązaniach prawnych, pozostają w gestii resortu finansów i dotychczas nie zostały dla nich przygotowane propozycje legislacyjne.

"Niemniej analizy i prace na temat potrzeby wprowadzenia takiego rozwiązania (tj. wycofywania leków z poziomu pacjenta - przyp. redakcji) wciąż trwają" - wskazał Maciej Miłkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze