UOKiK: DOZ może przejąć swojego franczyzobiorcę, ale...

Zakończył się drugi etap postępowania w sprawie przejęcia przez sieć aptek Dbam o Zdrowie spółki Medix, będącej jej franczyzobiorcą. Zdaniem urzędu antymonopolowego transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży jednej z tczewskich placówek.

Z badania rynku przeprowadzonego przez UOKiK wynikało, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach w Tczewie.

"Nasza analiza pokazała, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie Tczewa. Jednocześnie możliwe było wydanie decyzji warunkowej. Sprzedaż jednej z aptek zapobiegnie negatywnym skutkom tej koncentracji"– ocenił wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Chodzi o placówkę przy ul. Sobieskiego 38a w Tczewie, która musi zostać sprzedana przez franczyzobiorcę DOZ, a sam nabywca musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. Urząd antymonopolowy zastrzegł również, że w umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną, a sam DOZ będzie musiał złożyć do UOKiK sprawozdanie z realizacji tego warunku.

"Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek"- czytamy w komunikacie i uzasadnieniu do wydanej decyzji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze