Ilu farmaceutów chciało wyjechać za pracą? Ilu farmaceutów do Polski przyjechało?

Od 2016 do 2019 roku samorząd aptekarski wydał aż 434 zaświadczenia niezbędne farmaceutom do uznania ich kwalifikacji zawodowych w krajach Unii Europejskiej - wynika ze sprawozdania z działalności NIA. Niestety bilans wymiany kadry farmaceutycznej z krajami UE utrzymuje się na niekorzyść Polski.

Co warto podkreślić od 2016 roku liczba wydawanych zaświadczeń systematycznie malała - w 2016 wydano 141 zaświadczeń, w 2017 - 113, a w 2018 i 2019 odpowiednio po 90. Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej była Wielka Brytania (05 uznanych kwalifikacji), Niemcy (120), Irlandia (53) oraz Szwecja (39). Jednocześnie w minionej kadencji NRA zatwierdziła 60 wniosków o wydanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej (EPC).

W tym samym czasie NRA uznała kwalifikację zawodowe zaledwie dwóch farmaceutów, którzy uzyskali wykształcenie i prawo wykonywania zawodu w krajach UE. Jeden z nich pochodził uzyskał je w Wielkiej Brytanii, drugi natomiast we Włoszech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze