Pilotaż opieki farmaceutycznej - ruszy w połowie 2020?

Aptekarze liczą, że zapowiadany w 2018 roku pilotaż opieki farmaceutycznej ruszy już 1 lipca 2020 roku. Zdaniem Piotra Brukiewicza, koordynatora Komisji ds. Opieki Farmaceutycznej NIA, taką datę wskazał wiceminister Maciej Miłkowski.

Kończąca się VII kadencja Naczelnej Izba Aptekarskiej przyniosła wiele zmian również w kontekście wypracowania optymalnego modelu opieki farmaceutycznej (OF). Prace nad pilotażem opieki farmaceutycznej i jego wdrożeniem zrelacjonował w sprawozdaniu NIA - dr n. farm. Piotr Brukiewicz, koordynator Komisji ds. Opieki Farmaceutycznej NIA.

Jakie wnioski płyną z lektury sprawozdania?

Kluczowym jest podanie przez autora daty, jaką resort zdrowia wskazał w kontekście uruchomienia pilotażu opieki farmaceutycznej.

"Pan Minister Miłkowski po uzgodnieniach w MZ postanowił rozpocząć kolejny etap prac nad pilotażem OF. Jego rozpoczęcie planowane jest na 1 lipca 2020 r. razem z uruchomieniem programu pilotażowego POZ Plus"- wskazał w dokumencie Piotr Brukiewicz.

Samorząd dostrzegł również działania innych podmiotów, które próbują wdrażać i promować opiekę farmaceutyczną w aptekach.

"Obecnie niektóre podmioty komercyjne lub naukowe próbują realizować tzw. „pilotaże” wykorzystując m.in. dorobek zespołu ministerialnego ds. opieki farmaceutycznej. Istnieją także projekty komercyjne np. pewnej sieci aptek realizowane za pomocą aplikacji na smartfon"- wskazał Brukiewicz.

Jak zaznaczył tego typu inicjatyw nie można ocenić negatywnie, ale należy pamiętać, że są to projekty określane przez Piotra Brukiewicza mianem tzw. małej opieki farmaceutycznej czy doradztwa farmaceutycznego.

"Ich wymiar jest bardzo ograniczony ze względów systemowych. Mankamentem tzw. małej opieki farmaceutyczne jest brak regulacji prawnych (wypracowanych w MZ – UoZ farmaceuty i projekt rozporządzenia ws. pilotażu OF). Drugim ważnym problemem tych projektów jest brak wsparcia i możliwości wykorzystania Internetowego Konta Pacjenta (IKP) umożliwiającego korzystanie z danych dotyczących farmakoterapii pacjenta jak i gromadzenie danych na tymże IKP uzyskanych w wyniku świadczenia  serwisów OF np. przeglądów  lekowych, serwisu nowy lek, serwisu wykrywania interakcji leków, adherence etc."- ocenia ekspert NIA. W jego ocenie ważnym atutem takiego rozwiązania jest proces pozwalający na gromadzenie danych w ramach IKP.

Co potrzebne do wdrożenia opieki farmaceutycznej?

Przede wszystkim Piotr Brukiewicz wskazał na konieczność zintegrowania rozwoju IKP z potrzebami dokumentowania procesu opieki farmaceutycznej, dokończenia prac legislacyjnych oraz prac z zakresu IT oraz samo rozpoczęcie pilotażu rozwiązania. To ostatnie- zapowiadane od maja 2018 roku ma szansę wydarzyć się 1 lipca 2020 roku.

Refundowana, regularna i oparta na standardach

W odpowiedzi na naszą publikację głos w dyskusji zabrał - Piotr Brukiewicz. Wskazał, że opieka farmaceutyczna powinna bazować na modelu 2 RS tj. być regularną, refundowaną i opartą o standardy. Co więcej model ten powinien zostać przygotowany przez resort zdrowia (i ekspertów z nim współpracujących), oparty na dobrym prawie sformułowanym w Ustawie o Zawodzie Farmaceuty i zdobyczach informatyzacji tj. koncie IKP.

"Komercyjne akcje, pilotaże etc. to tylko dodatek i uzupełnienie o wymiarze PR"- uzupełnił Brukiewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze