Ustawa o zawodzie farmaceuty przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów opowiedziała się za zwiększeniem roli farmaceutów i prawne umocowanie opieki farmaceutycznej w systemie ochrony zdrowia. Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

O przyjęciu projektu ustawy poinformował wiceminister Maciej Miłkowski. Uzasadniając potrzebę wdrożenia zapisów ustawy rząd wskazał, że dzięki niej wzrośnie rola i pozycja farmaceutów.Dzięki nowemu prawu farmaceuci będą mogli zaangażować się w działania związane z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią, a także otrzymają prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych.

Resort zdrowia przekonuje, że rozwiązanie to wpłynie pozytywnie na zdrowie Polaków ponieważ m.in. "ograniczy przyjmowanie przez nich produktów lub suplementów, które nie są niezbędne w procesie leczenia".

Ustawa sankcjonuje również wykonywanie przez farmaceutów przeglądów lekowych, dzięki którym możliwe będzie wykrywanie ewentualnych niepożądanych interakcji lekowych lub tych występujących między produktami leczniczymi a innymi produktami (np. suplementami diety).

Zielone światło dla opieki farmaceutycznej

Ustawa wprowadza ma również na celu usystematyzowanie i racjonalizację procesu opieki farmaceutycznej. Pilotażowe rozwiązania w tym obszarze zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia mają ruszyć już 1 lipca 2020 roku.

Rząd chce również, by farmaceuci mogli wykonywać proste badania diagnostyczne- w projekcie nie przedstawiono jednak wykazu tych badań. MZ nie ma jednak wątpliwości, że nowe usługi świadczone przez farmaceutów zwiększą dostępność pacjentów do powszechnych badań diagnostycznych.

Tak dla farmaceutycznej niezależności

Rząd zadeklarował również - wbrew obawom środowiska farmaceutycznego - że nie wycofał się z zapisów dotyczących uniezależnienie farmaceutów od właścicieli aptek.

"W zakresie merytorycznego świadczenia opieki farmaceutycznej farmaceuta będzie niezależny od właściciela apteki"- czytamy w komunikacie KPRM. Jednocześnie projekt ustawy nie zawiera żadnych przepisów, które ingerowałyby w wykonywanie zawodu przez techników farmaceutycznych.

Co więcej farmaceuci szpitalni będą mogli m.in. brać udział w pracach komitetu terapeutycznego, uczestniczyć w badaniach klinicznych, nadzorować gospodarkę produktami leczniczymi, a także zarządzać lekami i wyrobami medycznymi na oddziałach. 

Nowe formy kształcenia

W dokumencie zaproponowano również nową formę kształcenia podyplomowego - będą nią kursy kwalifikacyjne, które pozwolą farmaceutom na uzyskanie przez fnich dodatkowych kwalifikacji i umiejętności związanych z wykonywaniem zawodu.

"Wprowadzono przepis umożliwiający farmaceucie – legitymującemu się dorobkiem naukowym lub zawodowym w danej dziedzinie farmacji – uznanie tego dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji"- wskazał KPRM.

Dokument skierowany zostanie do prac w parlamencie. A jego zapisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będą pojedyncze przepisy, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze