Michał Byliniak: Farmaceuci oczekują deklaracji MZ

Zbliżający się wielkimi krokami Krajowy Zjazd Aptekarzy - oprócz wyborów władz samorządu aptekarskiego może okazać się dobrą okazją do uzyskania informacji na temat przyszłości polskiej farmacji. Takich deklaracji od Ministerstwa Zdrowia oczekują delegaci.

"W weekend na KZA dyskutować będziemy wiele gorących tematów: e-recepta, ZSMOPL, serializacja, metformina, braki leków, w których farmaceuci są kluczowi. Czekamy na informację MZ o planach co do przyszłości naszej grupy zawodowej"- wskazał Michał Byliniak, wiceprezes NRA. Jego zdaniem przyjęcie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty nie jest i nie powinno być celem samym w sobie dla resortu zdrowia.

"Powinno być elementem planu Ministerstwa Zdrowia włączenia farmaceutów do systemu ochrony zdrowia i usunięcia wieloletnich zaniechań i patologii. Tylko my nie możemy sami tego tłumaczyć - to jest rola MZ aby to zaanonsować"- dodał wiceprezes NRA.

Michał B yliniak wskazał, że nadrzędnym celem zmian w obszarze farmacji i samych farmaceutów powinno być obniżenie kosztów, skrócenie kolejek, a także poprawa parametrów zdrowotnych. Jak to osiągnąć? Recepta na sukces jest w ocenie Byliniaka zaangażowanie blisko 30 tys. farmaceutów, którzy dla pacjentów są najłatwiej dostępną grupą zawodową.

"98 proc. pacjentów może dotrzeć do nas w 30 min. My jesteśmy gotowi, aby przyjąć takie wyzwania pytanie, czy gotowe jest również MZ?"- pyta retorycznie Byliniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze