MZ wycofuje się z podatku od reklam suplementów diety

Ministerstwo Zdrowia zawiesza na razie prace nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty od reklam suplementów diety. Resort chce obserwować, jak branża sama się reguluje i wprowadzić ewentualnie podatek w późniejszym terminie.

Przypomnijmy - wprowadzenie dodatkowej opłaty za reklamy suplementów diety przewidywał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, przekazany do konsultacji publicznych w grudniu 2019 r. Nowelizacja ma też wprowadzić tzw. opłatę cukrową, nałożoną na producentów napojów z dodatkiem substancji słodzących, oraz podatek od napojów alkoholowych o małej objętości. 

Opodatkowanie reklam suplementów diety znalazło się w ogniu krytyki. "Stawianie na równi alkoholu, napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących i aktywnych z suplementami diety, wobec których nie przedłożono dowodów potwierdzających negatywne oddziaływanie na zdrowie, jest działaniem nieuzasadnionym, które będzie miało negatywne przełożenie na rynek polskich przedsiębiorców, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także na same produkty" - wskazywała Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z tego pomysłu, poinformował Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. 

Podatek od reklam suplementów - wątpliwości prawne

Zadowolenia z decyzji resoru nie kryją także prawnicy. "Przedstawiony do procedowania projekt zapisów ustawy miał, w mojej ocenie, szereg wad legislacyjnych. Sprzeciw budziło zestawienie suplementów diety na równi z wyrobami alkoholowymi i napojami słodzonymi. Dodatkowo niebezpiecznym mógł być precedens nałożenia podatku na reklamę jednej grupy produktów. Projekt pozostawiał także wiele wątpliwości dotyczących definicji reklamy, a w końcu zgodności z przepisami prawa podatkowego w ogóle" - skomentowała dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze