Wirus z Wuhan pochodzi od zwierząt

Chińscy naukowcy potwierdzili, że koronawirus 2019-nCoV, z jakim mają do czynienia m.in. w mieście Wuhan, genetycznie zbliżony jest do wirusów występujących u nietoperzy oraz węży. Natomiast najbardziej prawdopodobny scenariuszem transmisji było przeniesienie wirusa z węży na ludzi.

Wywołujący wirusowe zapalenie płuc koronawirus 2019-nCoV z dużym prawdopodobieństwem jest rekombinowanym wirusem zbliżonym do tych obserwowanych u węży oraz nietoperzy. Badacze porównali genom 276 znanych koronawirusów z nowo zidentyfikowanym 2019-nCoV. Badając strukturę nowego patogenu naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie wirus z Wuhan to efekt rekombinacji homologicznej pomiędzy koronawirusami roznoszonymi przez nietoperze, a nieznanymi na razie izolatami. Jak wskazują wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wirusa gorączki krwotocznej Denga oraz przy wirusie klasycznego pomoru świń

Dlaczego zatem wirus pokonał barierę gatunkową? W ocenie chińskich badaczy istotna dla przełamania bariery gatunkowej była zmiana w obrębie glikoproteiny odpowiedzialnej za rozpoznawania powierzchniowego receptora komórek. Ich zdaniem rekombinacja - do jakiej doszło w obrębie glikoproteiny - może być odpowiedzialna za zwiększone rozpowszechnianie choroby.

Naukowcy wskazali również, że naturalnym rezerwuarem koronawirusa 2019-nCoV są lokalnie występujące w okolicach Wuhan gatunki węży, których mięso oferowane było na hurtowym targu.

Z całą publikacją prezentującą wyniki można zapoznać się TUTAJ.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze