Wirus z Wuhan pochodzi od zwierząt
2020-01-28 10:02
Chińscy naukowcy potwierdzili, że koronawirus 2019-nCoV, z jakim mają do czynienia m.in. w mieście Wuhan, genetycznie zbliżony jest do wirusów występujących u nietoperzy oraz węży. Natomiast najbardziej prawdopodobny scenariuszem transmisji było przeniesienie wirusa z węży na ludzi.
Wywołujący wirusowe zapalenie płuc koronawirus 2019-nCoV z dużym prawdopodobieństwem jest rekombinowanym wirusem zbliżonym do tych obserwowanych u węży oraz nietoperzy. Badacze porównali genom 276 znanych koronawirusów z nowo zidentyfikowanym 2019-nCoV. Badając strukturę nowego patogenu naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie wirus z Wuhan to efekt rekombinacji homologicznej pomiędzy koronawirusami roznoszonymi przez nietoperze, a nieznanymi na razie izolatami. Jak wskazują wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wirusa gorączki krwotocznej Denga oraz przy wirusie klasycznego pomoru świń
Dlaczego zatem wirus pokonał barierę gatunkową? W ocenie chińskich badaczy istotna dla przełamania bariery gatunkowej była zmiana w obrębie glikoproteiny odpowiedzialnej za rozpoznawania powierzchniowego receptora komórek. Ich zdaniem rekombinacja - do jakiej doszło w obrębie glikoproteiny - może być odpowiedzialna za zwiększone rozpowszechnianie choroby.
Naukowcy wskazali również, że naturalnym rezerwuarem koronawirusa 2019-nCoV są lokalnie występujące w okolicach Wuhan gatunki węży, których mięso oferowane było na hurtowym targu.
Z całą publikacją prezentującą wyniki można zapoznać się TUTAJ.
Komentarze
Polecamy »
Niewykluczone, że grypa może utorować drogę do zakażenia koronawirusem
Dylematy farmaceuty, czyli czy masło przedłuża życie
Sanofi kupi Principia Biopharma za 3,68 mld USD
Dawki większości leków są nieodpowiednie dla kobiet [BADANIA]
Model refundacyjny trzeba skorygować o element bezpieczeństwa lekowego kraju
Na szczepienie do apteki? Eksperci mówią „tak”
Michał Byliniak: Szczepienia przeciw grypie w aptekach to wyzwanie, które będzie wymagać...
Rządowy projekt w związku z COVID-19: jakie zmiany dla farmaceutów?
Opinie »

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"
O bezpieczeństwo lekowe musimy dbać tak samo, jak o militarne czy energetyczne

Ekspert dla "Pulsu Farmacji"