UE reaguje na zagrożenie wirusem. Daje 10 mln euro na badania

W odpowiedzi na szerzącą sie epidemię koronawirusa 2019nCoV Komisja Europejska ogłosiła nowy temat konkursu, dzięki któremu naukowcy będą mogli zdobyć 10 mln euro na badania nad wirusemi i jego epidemiologią.

Fundusze dostępne będą w ramach programu Horyzont 2020, ale warunkiem zdobycia dofinansowania będzie uczestnictwo w tzw. szybkim konkursie. Na wnioski w konkursie "SC1-PHE-CORONAVIRUS-2020: Advancing knowledge for the clinical and public health response to the epidemic" komisja konkursowa czeka tylko do 12 lutego.

Jakich projektów spodziewają się inicjatorzy? Przede wszystkim liczą na projekty, które zakładałyby rozwój leków (w tym przeciwciał monoklonalnych), które znalazłyby zastosowanie w terapii zakażeń koronawirusem 2019-nCoV. Dofinansowanie będą mogły również uzyskać zespoły, które zaproponują opracowanie diagnostyki punktowej, czy też przeprowadzenie badań klinicznych i epidemiologicznych, które dostarczą informacji na temat cech epidemiologicznych wirusa (chodzi m.in. o jego genotyp, ocenę patogenności, czy wskazanie innych cech klinicznych dotyczących podatności nowego koronawirusa i odpowiedzi organizmu gospodarza). Dofinansowanie będą mogły również uzyskać projekty z pogranicza medycyny i nauk społecznych, w których przeprowadzona zostanie symulacja odpowiedzi na gwałtowny wybuch społecznej paniki wynikającej z epidemii i związane z nią odpowiedzi w obszarze zdrowia publicznego.

Badacze, którzy podejmą się prac nad szczepionką przeciwko koronawirusowi 2019-nCoV, będą mogli skorzystać ze współpracy z ekspertami Europejskiej Agencji Leków. Dodatkowo UE zaleca by składane w konkursie wnioski uwzględniały współpracę badawczą z wiodącymi ośrodkami informatycznymi - tak by wykorzystywać wysokiej klasy moce obliczeniowe, które dostępne są na terenie UE.

Przypomnijmy, że wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła trzeci stopień zagrożenia epidemicznego.

WIĘCEJ informacji o konkursie znajdziesz TUTAJ.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze