Coraz bliżej elektronicznych zestawień refundacyjnych

Narodowy Fundusz Zdrowia oraz dostawcy oprogramowań aptecznych pracują nad umożliwieniem aptekom przesyłania w formie elektronicznej zbiorczych zestawień refundacyjnych. Jak informuje Adam Niedzielski jeden z dostawców zakończył już testy, natomiast w przypadku drugiego - będą one realizowane 4 i 5 lutego.

Aptekarze rozliczający refundację mogą liczyć na to, że wkrótce nie będę musieli dwa razy w miesiącu udawać do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszystko za sprawą odpowiedzi centrali funduszu na zmiany postulowane przez środowisko. Prace nad funkcjonalnością podpisu elektronicznego stosowanego przy zbiorczych zestawieniach refundacyjnych powoli dobiegają końca.

"Jeden z dostawców dostarczył już funkcjonalność - jesteśmy po pierwszych testach akceptacyjnych, w wyniku których zgłoszono poprawki. Jeśli kolejne testy wyjdą pozytywnie to wersja produkcyjna powinna być do 15 lutego. Testy akceptacyjne u drugiego dostawcy planujemy na 4-5 lutego"- wskazał Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Jaki problem mają rozwiązać nowe funkcjonalności?

Zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej (art.45 ust.4-6) apteki rozliczające refundację sprzedanych leków mają obowiązek przekazywać do oddziałów NFZ w formie pisemnej uzgodnione zestawienie refundacyjne, które jest podstawą do wypłacenia przez płatnika należnej refundacji. Zestawienia te przekazywane są dwukrotnie w ciągu miesiąca za okres od 1 do 15 dnia danego miesiąca – do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego oraz za okres od 16 dnia do końca miesiąca – do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego.

Samorząd aptekarski od jakiegoś czasu postulował o zdjęcie z farmaceutów obowiązku dostarczania zestawień refundacyjnych i wprowadzenie możliwości ich elektronicznego przekazywania.

"Finalnie to oszczędność czasu, pracy i kosztów zarówno po stronie farmaceutów jak i pracowników NFZ. To jedno z wielu rozwiązań, gdzie mamy win - win"- wskazywał Michał Byliniak.

Ostatecznie sprawą zainteresował się Adam Niedzielski, który wywołany został przez Mikołaja Konstantego - prezesa ORA w Katowicach. W grudniu prezes NFZ zapewniał, że jest szansa by na przełomie stycznia i lutego nowa funkcjonalność weszła do użytku. Ostatecznie prace z dostawcami oprogramowania przedłużyły się.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze