GSK wspiera badania nad szczepionką przeciwko 2019-nCoV

Wszystkie ręce na pokład - tak podsumować można działania branży w obliczu pojawienia się nowego wirusa 2019-nCoV. Koncern farmaceutyczny GSK zadeklarował, że udostępni naukowcom pracującym nad nową szczepionką przeciwko koronawirusowi 2019-nCoV technologię adiuwantową.

Technologia adiuwantowa trafi do naukowców na mocy porozumienia, jakie GSK zawarło z CEPI  (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations). Nawiązana współpraca a na celu wsparcie wysiłków naukowców na całym świecie w opracowywaniu nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi 2019-nCoV.

Adiuwant ma na celu wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej generowanej przez szczepionkę - dzięki czemu organizm jest w stanie wytworzyć odporność silniejszą i zdecydowanie dłuższą niż w przypadku, w którym organizm przeszedłby przez infekcję czy otrzymał szczepionkę bez adiuwanta. Jak wyjaśniają eksperci adiuwanty mają znaczenie w przypadku pojawienia się pandemii. Można bowiem wówczas zmniejszyć ilość wymaganego antygenu w jednej dawce preparatu - w efekcie w trakcie produkcji możliwe jest przygotowanie większej liczby dawek preparatu.

Jak wyjaśnia Thomas Breuer, dyrektor medyczny GSK Vaccines, technologia adiuwantowa, która trafi do naukowców wykorzystana była już w przypadku pandemicznej grypy.

"Umożliwia ona stosowanie niewielkich dawek antygenu w preparacie, co pozwala na wytworzenie większej liczby dawek preparatu"- podkreślił Thomas Breuer.

Pierwszym ośrodkiem, który skorzysta z zawartego porozumienia będzie australijski Uniwersytet w Queensland. Jak zapewnił kanclerz uczelni - prof. Peter Høj -prace nad szczepionką przeciwko wirusowi 2019-nCoV już trwają, a dzięki otrzymanemu adiuwantowi badacze będą mogli wejść w fazę badań przedklinicznych, które pomogą ocenić skuteczność szczepionki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze