Do końca lutego poznamy wyniki analiz metforminy?

Badania leków zawierających metforminę nadal trwają - informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny. W specjalnym komunikacie - Paweł Piotrowski - poinformował, że do nadzoru nadal spływają wyniki analiz przeprowadzonych przez podmioty odpowiedzialne.

Przypomnijmy, że podmioty odpowiedzialne do 31 stycznia 2020 roku zobowiązane zostały do przekazania wyników badań pod kątem obecności nitrozoamin (NDMA). Okazuje się, że wyniki analiz nadal spływają do inspekcji farmaceutycznej.

"Równolegle na zlecenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego Narodowy Instytut Leków prowadzi własne badania prób produktów leczniczych zawierających metforminę"- poinformował Piotrowski. Dodał również, że na bieżąco monitoruje spływające do GIF wyniki analiz.

Jednocześnie szef inspekcji wskazał, że oczekuje, że do końca lutego Europejska Agencja Leków wyda wiążące opinie w sprawie leków dla diabetyków. Zapewnił również, że władze krajowe, a także EMA oraz EDQM na bieżąco wymieniają się informacjami na temat potencjalnego występowania w preparatach leczniczych zanieczyszczeń takich jak NDMA, a także "podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnienie ich  jakości leków"- czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że jeszcze na początku stycznia nadzór farmaceutyczny wskazywał, że pierwsze wyniki analiz leków z metforminą powinny zostać dostarczone do 15 stycznia tego roku. Ostatecznie EMA przesunęła termin przekazywania informacji przez producentów leków.

Eksperci uspokajają

W ocenie prof. dr n. med. Leszka Czupryniaka metformina jest uznanym klinicznie lekiem, który stosowany jest u pacjentów o ponad 60 lat. Co więcej jego zdaniem nitrozaminy NDMA nie są substancją rakotwórczą tylko czynnikiem, który prawdopodobnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

"Nie ma dowodów, że sprzyja onkogenezie. Wyniki badań na zwierzętach z użyciem dużych dawek tych substancji nie można przełożyć automatycznie na ludzi. Tymczasem metformina jest stosowana od ponad 60 lat. I badania kliniczne pokazały, że chorzy na cukrzycę przyjmujący ją regularnie mają od 20 do 30 proc. niższe ryzyko zachorowania na nowotwory gruczołowe: raka przewodu pokarmowego – okrężnicy, jelita grubego, trzustki, żołądka, wątroby i piersi. Więc bez względu na zawartość NDMA w metforminie i tak zmniejsza ona ryzyko raka. Jest nawet stosowana u chorych onkologicznie w celu zapobiegania wznowie" – wyjaśniał kilka dni temu diabetolog.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze