Neuca stawia na branżę badań klinicznych

Giełdowy dystrybutor leków - toruńska Neuca - akcentuje swoją obecność w segmencie badań klinicznych. Należąca do niego sieć ośrodków badań klinicznych Pratia przejęła właśnie spółkę Examen, która specjalizuje się w próbach klinicznych z obszaru onkologii i hematologii.

Fuzja Pratii oraz podpoznańskiego Examenu to zdaniem władz obu spółek krok w stronię rozwoju rynku badań klinicznych w Polsce.

"Współpraca z jednym z najsilniejszych partnerów na polskim rynku badań klinicznych otwiera przed nami możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym także z dostępu do tworzonego przez Pratię elektronicznego systemu badań klinicznych. Nasz ośrodek od 2016 r. bardzo dynamicznie się rozwija, a współpraca z Pratią otwiera przed nami nowe perspektywy. Dzięki niej Examen wejdzie do sieci ośrodków, które specjalizują się m.in w zakresie badań onkologicznych i hematologicznych, co stanowiło do tej pory jeden z głównych obszarów naszej aktywności" - mówi lek. med. Michał Kwiatek, jeden z założycieli Examenu i kierownik ośrodka badań klinicznych zlokalizowanego w podpoznańskim Skórzewie.

To nie pierwsza taka transakcja, zrealizowana przez toruńską Neucę. Wcześniej hurtownik zainwestował w Małopolskie Centrum Medyczne (obecnie będące częścią Pratii) oraz firmę CRO-CRO ClinScience, które powstały z fuzji Bioscience i ClinMed Pharma. Examen obok największego ośrodka badań klinicznych z hematooonkologii Pratia Kraków, Szpitala Wielospecjalistycznego w Ostrołęce oraz nowo powstającego ośrodka onkologicznego w Katowicach stanowić będzie już czwartą lokalizację, w której Neuca za pośrednictwem Pratii będzie mogła prowadzić badania kliniczne dla firm farmaceutycznych w obszarze onkologii. Już teraz spółka prowadzi 200 projektów, z czego 40 proc. prób klinicznych stanowią badania w obszarze onkologii.

"Rynek badań klinicznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok zwiększa się nie tylko świadomość lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów na temat badań klinicznych i płynących z nich korzyści. Za ich sprawą pacjenci mają dostęp nie tylko do procedur medycznych i diagnostyki na wysokim poziomie, szerokiego zakresu badań, które są często niedostępne w specjalistycznej opiece medycznej, ale także do innowacyjnych leków i metod leczenia, nieosiągalnych w standardowym lecznictwie"– tłumaczy Tomasz Dąbrowski, prezes Pratii. Jego zdaniem wartością dodaną fuzji obu spółek jest możliwość poszerzenia portfolio obszarów terapeutycznych i projektów badań klinicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze