GIF: apteki mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach pacjentów lub własnych

Wobec zagrożenia epidemiologicznego wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2 główny inspektor farmaceutyczny zezwolił aptekom mającym izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków na wydawanie środków dezynfekujących w opakowaniach własnych bądź dostarczonych przez pacjentów.

Zgodnie z prawem farmaceutycznym apteki ogólnodostępne mogą sprzedawać produkty służące do dezynfekcji. W komunikacie GIF podano, że wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności apteki posiadające izby recepturowe mogą wydawać środki dezynfekujące do higieny osobistej oraz służące do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku w opakowaniach własnych bądź dostarczanych przez pacjentów.

Wskazano, że podczas wydawania środków należy przestrzegać określonych zasad ostrożności:

  • przyniesione opakowanie musi być czyste;
  • osoba wydająca musi właściwie oznaczyć opakowanie, tak jak przy leku recepturowym lub aptecznym,
  • osoba wydająca produkt do dezynfekcji musi poinformować pacjenta, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Regulacja ma ułatwić sprzedaż płynów antybakteryjnych, produkowanych przez Polfę Tarchomin, która lada chwila ma wprowadzić na rynek dwa produkty: płyn antybakteryjny do stosowania na skórę w 30-mililitrowych i 5-litrowych opakowaniach – Trisept TZF oraz płyn do dezynfekcji pomieszczeń w 5-litrowych pojemnikach – Dezynmax TZF. Produkcja płynów ruszyła w czwartek 5 marca. W pierwszej kolejności mają być przeznaczone na potrzeby Ministerstwa Zdrowia, a kolejne partie, po zrealizowaniu zamówień centralnych, będą wprowadzane na rynek.

Inną partię płynów odkażających, na potrzeby wszystkich szkół w Polsce, ma wyprodukować Orlen. Kancelaria premiera informowała w ubiegłym tygodniu, że Mateusz Morawiecki zlecił Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków do dezynfekcji w związku z tym, że "były sygnalizowane bardzo poważne braki tych środków" z powodu obawy Polaków przed koronawirusem. Zamówiony został 1 mln litrów środka dezynfekującego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze