Na najnowszej liście antywywozowej 1587 pozycji

Na obowiązującej od 11 marca, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazło się 1587 pozycji, m.in. preparaty do dezynfekcji, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, termometry i czepki medyczne.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił na Twitterze, że aktualizacja listy antywywozowej nastąpiła po spotkaniach z branżą przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych.

Na nowej liście przybyły 263 produkty.

Poprzednia lista leków i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności obowiązywała od piątku 6 marca i zawierała 1324 pozycje. Pojawiły się na niej m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki antywirusowe, rękawice, strzykawki, termometry i maty dekontaminacyjne.

Wiceminister Miłkowski podał, że "na nowej liście wprowadzono kody EAN dla produktów leczniczych oraz dodano leki do dezynfekcji". Przekazał, że "zmniejszono listę grup wyrobów medycznych do najbardziej deficytowych w aktualnej sytuacji".

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ogłoszonym 10 marca.

Wykaz zawiera 1587 pozycji. Na liście jest m.in. emulsja myjąca Sensiva, roztwory do dezynfekcji Braunol i Betadine oraz roztwory na skórę Maxiseptic i Octenisept. W najnowszym wykazie są też m.in. elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze